Zapalenie zatok – jak skutecznie wyleczyć?

0
1879
Problemy z chorymi zatokami

Zapalenie zatok jest problemem, który w okresie jesiennym może dotknąć wielu z nas. Objawia się przede wszystkim uciążliwym katarem oraz mocnymi bólami. Jak poradzić sobie z tym kłopotem i kiedy musimy udać się do lekarza?

Zapalenia zatok – czym się objawia

Po czym poznać, że dotknęło nas zapalenie zatok? Pierwsze objawy zazwyczaj na myśl nasuwać mogą przeziębienie czy rozwijającą się grypę. Jest to chociażby katar, a dokładniej wodnista wydzielina z nosa i ból głowy; szczególnie w okolicach oczu. Często pojawia się też gorączka, kaszel, zanik węchu czy opuchlizna powiek. Warto jest dodać, że omawiany problem zazwyczaj dotyczy zatok czołowych, lecz czasami także dotyka szczękowych i sitowych. Istnieją dwa typy tej choroby, rozróżniane ze względu na przyczyny. Ostre zapalenie to stan trwający maksymalnie około miesiąca. Powoduje go zakażenia, do którego często dochodzi przez błony śluzowe. Z kolei przewlekłe może mieć podłoże zarówno w kwestiach związanych z jakością powietrza (osoby przebywające w miejscach, gdzie jest ono mocno zanieczyszczone są bardziej narażone), alergiach, czy też w krzywej przegrodzie nosa, z którą albo się rodzimy lub też jest następstwem różnych urazów. Zatoki mają za zadanie produkować wydzielinę nawilżającą wdychane przez nas powietrze, dlatego na choroby są one szczególnie narażone w okresie grzewczym, gdy często doświadczamy dużych skoków temperatury przechodząc na przykład z zimnego dworu do ciepłego pomieszczenia.

Domowe sposoby jak wyleczyć zatoki

Istnieje wiele domowych sposobów, aby skutecznie wyleczyć zapalenie zatok lub też chociaż zminimalizować jego uciążliwe objawy. Wskazać możemy tutaj chociażby inhalacje ze specjalnymi olejkami, które przygotowane zostały właśnie z myślą o tego typu stanach zapalnych. Świetnie sprawdzają się w tym celu również napary ziołowe, jeśli akurat nie mamy możliwości pójść do apteki. Warto jest stosować rozgrzewające maści, pomocne na przykład, gdy razem z gorączką pojawią się dreszcze. W nawilżaniu błony śluzowej nosa wesprą nas krople. Wiele typów dostępnych jest w aptekach bez recepty. Dobrym rozwiązaniem będzie chociażby roztwór z soli morskiej, który dodatkowo zmniejsza obrzęk, jak Hysan Woda morska w aerozoli do nosa. Jeśli dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach ogrzewanych powinniśmy zadbać o to, aby powietrze w nich posiadało odpowiedni poziom wilgotności co sprawi, że łatwiej zacznie nam się oddychać. Wykorzystać możemy do tego nawilżacz powietrza. Na rynku znajdziemy zarówno elektroniczne, jak i takie do powieszenia na rozgrzanym kaloryferze. Nie zapominajmy też o piciu dużej ilości płynów!

Co, gdy problem nie ustaje?

Jeśli domowe sposoby nie pomagają koniecznie powinniśmy skonsultować się w pierwszej kolejności z naszym lekarzem rodzinnym, który zaleci nam następne kroki, jak wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii. W przypadku, kiedy jednak choroba utrzymywać będzie się dłużej, należy rozpocząć diagnostykę w kierunku przewlekłego zapalenia zatok. Wtedy konieczna często okazuje się wizyta u laryngologa. W celu znalezienia źródła problemu potrzebne może być na przykład wykonanie testów alergicznych, ponieważ jak wcześniej wspominaliśmy choroba ta może być następstwem nadwrażliwości, na przykład na pyłki lub trawy. Niestety czasami jedyną możliwością jest operacja, skupiająca się na samych zatokach lub mająca na celu wyprostowanie krzywej przegrody nosowej.

Zapaleni zatok jest niestety bardzo uciążliwym problemem, jednak istnieje wiele sposobów, aby je zwalczyć. Często wystarczające będą niewielkie działania, które polepszą nasze samopoczucie.

borbis

BRAK KOMENTARZY