Zakwasy – bóle mięśni po wysiłku fizycznym

0
283
ból-mieśni

Uprawianie sportu daje niesamowitą liczbę korzyści dla organizmu: poprawia kształt sylwetki, wzmacnia odporność oraz dostarcza endorfin. Niestety bardzo często po intensywnym wysiłku dokuczać może ból w mięśniach, który popularnie nazywa się zakwasami. Czym one są oraz jak sobie z nimi poradzić?

 Zakwasy – czym one są?

Zakwasy to inaczej zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Pojawiają się ok. 24 h po wykonanym treningu, a ustępują z reguły po 5-7 dniach. Nieprzyjemne uczucie bólu spowodowane jest przez mikrourazy w włóknach mięśniowych, a także komórki stanu zapalnego, mające usunąć szkodliwe tkanki. Takie oczyszczanie zapewnia mięśniom odpowiednie warunki do regeneracji oraz odbudowy, które zakwasy wzmagają. Co to oznacza w praktyce? Okazuje się, że bóle te mają działanie pozytywne i pobudzają mięśnie do wzrostu i wzmocnienia. Niestety wciąż funkcjonuje popularne przekonanie, że zakwasy to wynik gromadzenia kwasu mlekowego. Rzeczywiście odkłada się on w trakcie treningu, jednak jest transportowany do wątroby i zamienia się tam w glukozę, stając się energią oraz paliwem dla organizmu.

Jak uniknąć zakwasów?

Czy uniknięcie zakwasów jest możliwe? Okazuje się, że tak. Najlepszą profilaktyką przed zakwasami będzie regularna aktywność fizyczna, rzetelnie wykonywana rozgrzewka czy rozsądny plan treningowy. Co rozumieć poprzez ostatnie pojęcie? Przede wszystkim jest to dobieranie obciążenia adekwatnie do możliwości własnego organizmu i wyznaczanie realistycznych celów treningowych. Bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu.

Jak leczyć zakwasy?

Kiedy przykre dolegliwości po intensywnym treningu jednak wystąpią, warto wiedzieć, jak z nimi postępować, aby załagodzić ból. Bardzo dobrym sposobem jest zareagowanie ciepłem. Można udać się do sauny, na solarium lub wziąć gorącą kąpiel. Warto również zrobić sobie dzień przerwy od treningu, aby obolałe mięśnie miały szansę na regenerację. Jeżeli zdarzy się tak, że mimo wymienionych działań ból nie ustępuje, to warto zakupić w dobrej aptece specjalne preparaty rozgrzewające. Należy dokładnie przeczytać ulotkę i postępować według zaleceń producenta.

Jak widać istnieje wiele naturalnych sposobów, aby zapobiec zakwasom albo złagodzić ich objawy. Jeśli komuś zależy na szybszej regeneracji, to bardzo dobrym pomysłem będzie użycie specjalnych maści. Mimo że zakwasy mogą być uciążliwe, to nie warto rezygnować ze sportu, ponieważ przynosi on wiele korzyści dla ciała i ducha.

borbis

BRAK KOMENTARZY