Wrastające paznokcie – jak sobie z tym radzić?

0
1583
paznokcie-wrastajace

Wrastające paznokcie u stóp nie tylko niezbyt estetycznie się prezentują, ale również potrafią sprawić niepożądany dyskomfort, który może skutkować nawet problemami w poruszaniu się. Jak sobie poradzić z wrastającymi paznokciami? Czy można zapobiegać ich wrastaniu? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Zachęcamy do przeczytania!

Przyczyny wrastających paznokci

Wrastające paznokcie wynikają z uszkodzenia płytki paznokciowej i dotyczą tylko największego palca u obu stóp. Wśród przyczyn wymienia się noszenie zbyt ciasnego obuwia, zbyt krótkie obcinanie płytki paznokcia lub obcinanie jej bocznej krawędzi, a także uszkodzenie palca na przykład wskutek uderzenia. Ponadto dużą rolę odgrywa genetyka, która wpływa na wydłużony wygląd palców lub nieprawidłowy wzrost płytki paznokciowej. Wrastające paznokcie często są związane także z wadami stóp o różnorodnej genezie. Również na ten stan wpływ ma zbyt gwałtowne przybieranie na wadze, które skutkuje zmianą ustawienia palców u stopy. Jak można zauważyć przyczyny są zróżnicowane, a skutek może być ten sam – wrastające paznokcie, które powodują ból i dyskomfort. Jak sobie z nimi radzić?

Domowe sposoby na wrastające paznokcie

Domowe sposoby sprawdzą się tylko wtedy, gdy na stopach nie ma zaczerwienienia lub ran. Metody te zmiękczają skórę oraz tak zwane wały okołopaznokciowe wraz z płytką, co zmniejsza obrzęk oraz minimalizuje odczuwany ból. Jedno z bardziej znanych domowych rozwiązań na wrastające paznokcie polega na moczeniu stóp przez minimum 15 do 20 minut w gorącej wodzie z dodatkiem szarego mydła, mydlanych płatków lub kilkoma łyżkami stołowymi soli (najlepiej użyć bocheńskiej). Taką kąpiel wykonujemy raz dziennie, a po niej pod paznokieć dobrze jest włożyć fragment gazy lub waty. Opatrunek należy zmieniać do odpowiedniego wzrostu paznokcia, po czym można go delikatnie przyciąć. Moczenie stóp stosujemy do czasu, aż zniwelujemy przyczynę, czyli wrastający paznokieć.

Specyfiki do kupienia w aptece

Także w aptece jest wiele specyfików, które mogą pomóc przy dolegliwości wrastającego paznokcia. Można tam znaleźć między innymi płyn na wrastające paznokcie, który stosuje się na umyte i suche stopy. Jeden lub dwa razy na dzień należy go nanieść na brzeg płytki paznokcia oraz na naskórek wokół niego i stosować regularnie aż do ustąpienia nieprzyjemnych dolegliwości. Przydatny jest również preparat SHOLL zestaw na wrastające paznokcie – to specjalne klamry na paznokcie nawet takie, które mają tylko 2 milimetry długości. Należy postępować zgodnie z dołączoną do opakowania instrukcją, pamiętając, że jedną klamrę można stosować nieprzerwanie przez tydzień, później należy wymienić ją na nową. Warto wziąć pod uwagę, że może upłynąć nawet sześć tygodni, zanim wzrost paznokcia przestanie powodować nieprzyjemne uczucie bólu przy poruszaniu się.

Domowe metody oraz specyfiki z apteki skutkują tylko w sytuacji, kiedy proces wrastania nie jest jeszcze zbyt zaawansowany. Jeżeli objawy nie ustępują konieczna jest konsultacja z lekarzem lub nawet zabiegowe usuwanie wrastającej płytki paznokciowej. Dobrym pomysłem jest także znalezienie przyczyny takiego stanu oraz stopniowe jej eliminowanie, co może sprawić, że proces wrastania zostanie zatrzymany.

borbis

BRAK KOMENTARZY