Wiosenny żołądek

0
948
wiosenny zoladek

Wiosna to czas, kiedy wielu z nas odczuwać zaczyna dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Ból, niestrawność, zgaga, nudności psują radość z nadchodzącego ciepłego czasu.

Dolegliwości te mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. To maleńkie uszkodzenia błony śluzowej końcowego odcinka przełyku, żołądka i wychodzącej z niego dwunastnicy. Powstają najczęściej u osób około trzydziestego roku życia, częściej u mężczyzn. Choroba wrzodowa zdarza się również u seniorów i dzieci bez względu na płeć.

Czynniki ryzyka to:

 • osoby zarażone bakterią Helicobacter pylori,
 • osoby zażywające leki zakłócające pH błony śluzowej np.: niesterydowe leki przeciwzapalne,
 • palacze (dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową),
 • obciążeni genetycznie.

Choroba może rozwijać się bezobjawowo przez długi czas. W zaawansowanych przypadkach występują charakterystyczne objawy:

 • bóle w nadbrzuszu nasilające się 1-3 godzin po posiłku, w przypadku wrzodów żołądka lub na czczo, zwłaszcza rano lub w nocy, w przypadku wrzodów dwunastnicy
 • nawracająca niestrawność, zgaga, nudności, gorzkie lub kwaśne odbijanie się, dziwny posmak w ustach, zaparcia lub biegunki, wzdęcia
 • wymioty przypominające fusy kawy lub smoliste stolce – to znak, że w przewodzie pokarmowym doszło do krwawienia!

Należy jak najszybciej udać się do lekarza!

W przypadku dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem, który zleci badania w poradni gastrologicznej – wykonane zostaną badania w kierunku Helicobacter pylori lub gastroskopia. Gdy diagnoza się potwierdzi, konieczne będzie leczenie. W przypadku zakażenia bakteryjnego lekarz zaleci odpowiednie antybiotyki oraz leki zmniejszające wydzielanie kwasku żołądkowego. Jeśli wrzody nie są wynikiem infekcji, wystarczą leki osłaniające i zmniejszające wydzielanie kwasu.

problemy zoladkowePrzy bardzo dużych wrzodach może dojść do perforacji ścianki żołądka lub dwunastnicy. Konieczna będzie wtedy operacja polegająca na zamknięciu uszkodzenia, aby zapobiec wylewaniu się treści trawiennej do otrzewnej. Objawy charakteryzujące ten stan to gwałtowny ból i napięcie mięśni brzucha oraz nudności i wymioty. To najostrzejsza postać choroby wymagająca natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Lżejszych objawów także nie należy bagatelizować, ponieważ mogą prowadzić do zaostrzeń, zbliznowaceń utrudniających przepływ treści pokarmowej. Mogą też prowadzić do uszkodzeń mniejszych naczyń, co powoduje niewielkie krwawienia i w konsekwencji niedokrwistość.

Jeśli zmagasz się z wrzodami, przestrzegaj kilku zasad:

 1. Na czczo i wieczorem pij zaparzone siemię lniane lub posypuj siemieniem potrawy (nie wpływa na smak).

 2. Jedz w ciągu dnia 5-6 małych posiłków.

 3. Unikaj aspiryny i leków przeciwbólowych w postaci doustnej (najbezpieczniejszy będzie paracetamol).

 4. Unikaj potraw smażonych i ostro przyprawionych – mogą nasilać dolegliwości.

 5. Stosuj przez kilka tygodni leki zmniejszające wydzielanie kwasu. Dostępne są w aptece bez recepty.

 6. Jeśli dolegliwości nie mijają i nasilają się, skonsultuj się z lekarzem.

farmaceuta radzi zoladek

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY