Uczucie kołatania serca – co powoduje?

0
2777
serce

Każdy z nas poznał kiedyś uczucie kołatania serca. Niestety wielu bagatelizuje ten problem, nie zdając sobie sprawy z tego, że często może być to oznaka poważnej choroby. Co odpowiada za nadmierną pracę serca i kiedy koniecznie powinniśmy udać się do lekarza?

Kiedy mówimy o kołataniu serca?

Kołatanie serca czy też palpitacje to stan, kiedy w obrębie klatki piersiowej odczuwam silne lub bardzo szybkie bicie naszego serca. Wskazany problem możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich jest kołatanie napadowe, jakie pojawia się nagle i tak samo się kończy. Z kolei o występowaniu nie napadowym mówi się, kiedy praca naszego serca stopniowo przyspiesza i spowalnia. Wspomina się także o podziale na miarowe i niemiarowe. W przypadku pierwszych skurcze występują regularnie, w równych odstępach, w przypadku niemiarowych mówimy o różnych okresach czasu. Palpitacją często towarzyszą inne objawy, jak chociażby nagłe osłabienie, zawroty lub ból głowy, pogorszenie koncentracji czy też bladość, a nawet czasem omdlenia.

Przyczyny występowania kołatania serca

Istnieje wiele, różnych przyczyn występowania wskazanego problemy. Bardzo często mówi się o nim między innymi w kontekście napadów paniki czy też wszelkiego rodzaju zaburzeń depresyjnych oraz nerwicowych. Kołatanie serca może być wywołane przez używki, takie jak: alkohol, nikotyna czy nawet kofeina. Dodatkowo spożywanie dużych ilości napojów wysokoprocentowych oddziałuje na poziom elektrolitów, który również może być powodem palpitacji. Do problemów na tym tle nierzadko prowadzi znaczny wysiłek fizyczny, stres czy anemia. Występowanie wzmożonej pracy serca bywa związane z ciążą lub rozpoczęciem się okresu przekwitania u kobiet, czyli menopauzą. Czasami kołatania pojawiają się nawet wskutek zjedzenia zbyt dużej ilości węglowodanów. Jak widzimy przyczyn może być naprawdę wiele, dlatego szczególnie jeśli kłopoty nawracają często konieczne jest skontaktowanie się ze specjalistą, który pomoże nam ocenić skalę problemu oraz jego źródło, a w razie takiej potrzeby zleci wykonanie kolejnych badań.

Kołatanie serca a towarzyszące choroby

Konsultacje ze specjalistą są istotne z tego powodu, że kołatanie serca może wiązać się występowaniem różnego rodzaju chorób. Wskazuje się tutaj między innymi wszelkie zaburzenia pracy tarczycy, co bezpośrednio przekłada się na ilość produkowanych hormonów. Inną chorobą, którą powinniśmy wspomnieć w tym kontekście jest zespół Cushinga. Często jest on źródłem zmian w układzie sercowo-naczyniowym i endokrynologicznym, a obok palpitacji serca, wśród jego objawów wskazuje się między innymi otyłość, skłonność do powstawania siniaków, nadmierną ilość wydalanego moczu oraz zaburzenia emocjonalne. Oczywiście kołatania serca mogą być również związane z szeregiem chorób kardiologicznych, jak chociażby częstoskurcz, zapalenia osierdzia, niewydolność serca, migotanie przedsionków: dlatego jest to symptom, które nie powinniśmy bagatelizować.

Na próżno samodzielnie wyszukiwać przyczyn występowania kołatanie serca. Dlatego najlepiej pomocy szukać u lekarza, który odpowiednio nas nakieruje i pomoże zlokalizować źródło problemu.

borbis

BRAK KOMENTARZY