Uczucie ciężkich nóg – jak sobie z nim radzić?

0
1600
uczucie ciezkich nog

Czy znasz to uczucie, gdy Twoje nogi wydają się tak ciężkie, jakby były zrobione z ołowiu? Do tego nieprzyjemne mrowienie i opuchlizna? To może być początek choroby żylakowej. Nie pozwól, aby stała się ona Twoim codziennym problemem. Sprawdź, jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym radzić.

Przyczyny uczucia ciężkich nóg

Jedną z najczęstszych przyczyn uczucia ciężkich nóg jest siedzący tryb życia – na przykład praca biurowa, kiedy to krew w nogach nie może swobodnie przepływać. Paradoksalnie, gdy ktoś ma pracę wymagającą nieustannego stania – na przykład jako ekspedient w sklepie, również jest narażony na te nieprzyjemne dolegliwości. Oprócz tego nie bez znaczenia jest to, jak dba się o swój organizm. Jeśli masz nadwagę, palisz papierosy, a uprawianie sportu nie jest Twoim ulubionym sposobem na spędzanie wolnego czasu, ten problem może dotyczyć również Ciebie. Istotnym aspektem jest to, jak się ubieramy na co dzień – powinno się unikać noszenia zbyt wysokich i niewygodnych butów, a także bardzo ciasnych rajstop, skarpet i spodni. Wpływ na krążenie krwi mają również zmiany hormonalne w ciele, takie jak ciąża czy długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji doustnej.

Kilka słów o krążeniu krwi

Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku, Twoja pompa mięśniowa nie działa prawidłowo, przez co przepływ krwi w nogach jest utrudniony. Stopniowo zwiększające się ciśnienie może spowodować uszkodzenia naczyń krwionośnych. Warto zauważyć, że długotrwały zastój krwi może doprowadzić do większej przepuszczalności naczyń, czego pierwszym objawem, którego nie wolno bagatelizować, są obrzęki. Ignorowanie takich sygnałów to prosta droga do utrwalenia zmian i choroby żylakowej.

Czego unikać?

Jeżeli chcesz cieszyć się pięknymi nogami, wolnymi od żylaków czy opuchlizny i nie doświadczać nieprzyjemnego uczucia ciężkich nóg, powinieneś unikać kilku rzeczy. Przede wszystkim, jeśli palisz – spróbuj rzucić. Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że ten nałóg ma bardzo negatywny wpływ na ludzkie zdrowie. Poza tym postaraj się utrzymywać wagę w normie – kontroluj spożywane przez siebie posiłki i postaraj się zgubić kilka nadprogramowych kilogramów. Unikaj także chodzenia w zbyt wysokich lub po prostu niewygodnych butach. Pamiętaj też, że zastój to najgorsze, co możesz zaserwować swojemu organizmowi. Jeśli zatem masz siedzącą pracę – postaraj się co jakiś czas przejść po biurze, aby pobudzić krążenie. Nie zakładaj też nogi na nogę – to niekorzystnie wpływa na przepływ krwi. W wolnych chwilach dobrze jest zdecydować się na uprawianie sportu – to samo zdrowie! Zrezygnuj za to z dużych ilości soli w potrawach i całkowicie odstaw produkty typu instant, podroby mięsne czy gotowe mieszanki przypraw.

Jak łagodzić uczucie ciężkich nóg?

Istnieje także kilka sprawdzonych metod na to, aby przeciwdziałać uczuciu ciężkich nóg i problemom z krążeniem. W dobrych aptekach i drogeriach można kupić specjalne skarpety i rajstopy, które delikatnie uciskają nogi i stopy, pobudzając krążenie i tym samym zapewniając wysoki komfort. Świetnym sposobem jest również używanie specjalnych maści, na przykład końskiej lub bursztynowej oraz chłodzących sprayów. Gdy będziesz miał chwilę czasu dla siebie, zrelaksuj się mocząc stopy w letniej wodzie z dodatkiem olejku herbacianego lub lawendowego. W codziennej diecie nie zapominaj o potrawach bogatych w błonnik czy witaminę C. Sprawdzoną metodą jest także branie chłodnego prysznica, który zmniejsza opuchliznę i uczucie ciężkości oraz zrobienie sobie relaksującego masażu.

Problem ciężkich nóg, opuchlizny czy żylaków, dotyczy coraz większej liczby osób. Można jednak tego uniknąć, wystarczy dbać o swój organizm i dostarczać mu tego, czego potrzebuje. Odpowiednia dieta, ruch i dobre maści – to wszystko pozwoli Tobie na cieszenie się zdrowymi i pięknymi nogami.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY