Testy diagnostyczne – czy warto z nich korzystać?

0
441
Testy diagnostyczne do wykonania w domu

W szerokiej ofercie aptek oprócz leków i suplementów diety możemy znaleźć również atestowane przez specjalistów, domowe testy diagnostyczne. Najczęściej są one łatwe w obsłudze, a ich samodzielne wykonanie nie sprawia większych trudności. Wyniki poszczególnych badań mogą okazać się dla nas przydatną wskazówką, aby jak najszybciej udać dla lekarza, który może następnie podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia.

Testy diagnostyczne – jak je wykonywać?

Dostępne w ofercie aptek testy diagnostyczne odznaczają się prostymi zasadami wykonania. Uważne przeczytanie instrukcji i działanie zgodne z kolejnymi etapami postępowania pozwoli prawidłowo przeprowadzić badanie, a w konsekwencji otrzymać realny wynik. W dołączonej do testu ulotce znajdziesz między innymi informacje o materiale, z którego wykonuje się badanie oraz listę i opis poszczególnych elementów dołączonych do zestawu. Najczęściej są nimi aplikatory, płytki testowe oraz sterylne pojemniki. Jeśli po przeczytaniu instrukcji pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, zawsze można poprosić o dodatkowe wyjaśnienia lekarza lub farmaceutę.

Rodzaje testów diagnostycznych

Domowe testy diagnostyczne można podzielić ze względu na sposób aplikowania materiału biologicznego oraz rodzaj badanych próbek. Pierwsza klasyfikacja wyróżnia testy płytkowe, paskowe i strumieniowe. Charakterystycznymi elementami testu płytkowego są prostokątny kształt, dołek próbkowy, a także praktyczne okno służące do odczytywania wyniku. Z kolei testy strumieniowe posiadają adapter z chłonnym końcem, który służy do pobierania badanego materiału (głównie moczu). Ostatni wymieniony rodzaj, czyli test paskowy jest najczęściej wykonywany z tworzywa sztucznego, pokrytego wybranymi odczynnikami. Dzięki funkcjonalnemu obszarowi reakcyjnemu, pacjent jest w stanie bez trudu rozpoznać zaznaczone na pasku pasmo kontrolne oraz granicę zanurzenia. Gdy natomiast przyjrzymy się podziałowi testów uwzględniającemu typ badanego materiału biologicznego, dostrzeżemy przede wszystkim testy krwi, kału, moczu oraz śliny.

Domowe testy – jakie choroby wykrywają?

Za pomocą wybranych testów diagnostycznych można zdiagnozować wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. W ofercie aptek warto zwrócić uwagę na badania umożliwiające wstępną ocenę stanu układu pokarmowego, w tym zwłaszcza wykrycie krwi utajonej, wrzodów żołądka i dwunastnicy, a nawet nowotworów. Ponadto, domowe testy pozwalają również określić poziom cholesterolu lub zweryfikować występowanie białka w moczu. Dodatkowo, specjalistyczne zestawy przygotowane przez zaufanych producentów (np. firmę LabHome) umożliwiają także zbadanie śliny na obecność narkotyków, czy wykrycie infekcji Borrelia.

Po wykonaniu testu – co dalej?

Otrzymane wyniki domowych testów nie muszą przesądzać o konkretnej chorobie lub schorzeniu. Dla pewności, pomimo dużej dokładności zestawów do badań, dobrym rozwiązaniem jest ponowne wykonanie testów, a następnie skonsultowanie wyników z lekarzem. W przypadku konieczności szerszej diagnostyki, specjalista z pewnością skieruje pacjenta do laboratorium, które przeprowadzi bardziej skomplikowane testy, będące pomocą podczas podjęcia decyzji o dalszym leczeniu.

Dostępne w aptekach testy diagnostyczne są niezwykle przydatne i pozwalają sprawdzić swój stan zdrowia bez konieczności zanoszenia próbek do laboratorium. Wybrane badania są niezwykle proste w obsłudze, a odczytanie ich wyników nie sprawia trudności. Dzięki bogatej ofercie testów diagnostycznych pacjent może zweryfikować między innymi występowanie schorzeń związanych z układem pokarmowym i moczowym.

borbis

BRAK KOMENTARZY