Szczepionka na koronawirusa – najważniejsze informacje

0
984
szczepionka profilaktyczna

W ostatnich miesiącach cały świat żyje kwestiami związanymi z pojawieniem się szczepionek na koronawirusa. Dlatego właśnie dzisiaj bliżej zajmiemy się wskazanym tematem i przybliżymy szczegóły związane ze wskazaną metodą zabezpieczenia się przed zachorowaniem na COVID-19.

Szczepionka na koronawirusa

Pfizer, Moderna czy AstraZeneca: nazwy te w ostatnim czasie cały czas padają w mediach w kontekście szczepień przeciwko COVID-19. Pierwszym dopuszczonym preparatem jest właśnie ten wyprodukowany przez firmę Pfizer, który po przyjęciu dwóch dawek ma dawać ochronę na poziomie 95 procent, a nawet jak sugerują niektóre media 99 procent. Opiera się on na technologii RNA, którego krótki odcinek ma kodować odpowiednie białko mające gwarantować nam bezpieczeństwo. Szczepionką również nowej generacji mRNA jest ta wypuszczona przez koncern Moderna. Według badań, które opublikowane zostały w listopadzie, jej skuteczność plasuje się na poziomie ok. 94 procent. Największe wątpliwości wśród ludzi budzi preparat, jaki został opracowany przez Uniwersytet Oxfordzki, a mianowicie AstraZeneca. Według zapewnień naukowców daje on ochronę przed zachorowaniem na poziomie około 60 procent, a także zabezpiecza przed ciężkim przebiegiem problemu wywołanego przez koronawirusa. Różni się on także składem od dwóch pozostałych, z tego względu, że posiada wirusa zmodyfikowanego w taki sposób, aby posiadał gen, jaki ma umożliwić wytwarzanie białka z SARS-CoV-2. Koniecznie podkreślmy, że nie posiada samego wirusa i nie powoduje zakażenia.

Kiedy mogę się zaszczepić?

W celu sprawnego rozdysponowania preparatu oraz zaszczepienia na samym początku osób będących najbardziej narażonych na zachorowanie opracowany został Narodowy Program Szczepień. Tak zwana “grupa O” swoje dawki zaczęła przyjmować już w grudniu: tutaj znajdziemy przede wszystkim pracowników służby zdrowia. Następnymi w kolejności są chociażby seniorzy, pensjonariusze DPS-ów, służby mundurowe czy też nauczyciele. Pełne informacje na temat tego, do której z grup się kwalifikujemy znajdziemy na rządowej stronie pacjent.gov.pl. Oczywiście, zanim się zaszczepimy musimy wyrazić chęć do skorzystania z preparatu, a potem już zapisać się na konkretny, wskazany dla nas termin do danej przychodni. Zrobimy to na kilka sposobów: poprzez infolinię, wiadomość sms, kontakt bezpośrednio z punktem szczepień czy też portal pacjent.gov.pl, na który zalogujemy się przykładowo przez profil zaufany

Szczepionki a bezpieczeństwo

Wszystkie trzy rodzaje szczepionek, które aktualnie aplikuje się Polakom i obywatelom całej Unii Europejskiej są bezpieczne, ponieważ muszą one spełniać najwyższe normy jakości. Po pierwsze przychodzą wieloetapowe badania z udziałem ochotników. O dopuszczeniu danego preparatu na rynek decyduje Komisja Europejska, która musi uzyskać pozytywną rekomendację wyspecjalizowanych organów. Podkreślmy, że nad wskazanymi specyfikami często pracują najwybitniejsi naukowcy z całego świata. Koniecznie też pamiętajmy, że tak zwane NOPy w większości przypadków są stosunkowo niegroźne, a ich odsetek po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID jest niewielki.

Szczepienia wielu z nas dają nadzieję na pokonanie pandemii. Pamiętajmy, żeby informacje na ich temat czerpać tylko z pewnym źródeł i nie dać się zwieść zalewającym ostatnio internet fake newsom.

borbis

BRAK KOMENTARZY