Stany lękowe – jak się objawiają?

0
1471
zaburzenia lękowe

Każdy z nas odczuwał kiedyś strach – jest to całkowicie naturalnym. Niestety istnieją sytuacje, kiedy lęk całkowicie odbiera nam możliwość prawidłowego funkcjonowania. Czym są stany lękowe, jak się objawiają i co zrobić, by je zwalczyć?

Stany lękowe – czym są ?

Stanów lękowych nie da się jednoznacznie zdefiniować, ponieważ mogą one przybierać różne formy. Zazwyczaj ich źródłem jest długo towarzyszący nam strach i stres, jednak często idą również w parze z różnego typu poważniejszymi problemami, jak chociażby schorzeniami somatycznymi, które mogą dotyczyć na przykład zaburzeń hormonalnych czy kardiologicznych. Związane są one również z takim kłopotami jak depresja i też występują  w różnych stadiach uzależnień. Istnieje wiele typów stanów lękowych, jednak wszystkie one łączy poczucie niemożności wyjścia z danej sytuacji. Wśród objawów somatycznych możemy wymienić bóle oraz zawroty głowy, tak zwane “nerwobóle” w klatce piersiowej, drżenie rąk, blednięcie skóry czy nadmierną potliwość Jeśli chodzi z kolei o naszą psychikę zauważalne są problemy z zapamiętywaniem oraz gorsza koncentracja, ciągłe poczucie niepokoju. Niestety pewne osoby, ze względu na geny mają większe skłonności do przejawiania problemów na tym tle. Często ich występowanie może być też uwarunkowane środowiskowo oraz osobowościowo.

Rodzaje zaburzeń lękowych

Stany lękowe są pojęciem bardzo mocno związanym z zaburzeniami lękowymi, dlatego istotne będzie przytoczenie tych, które najczęściej występują. Pierwszym jest chociażby fobia społeczna, kiedy to pojawia się bardzo silny strach związany z różnymi sytuacjami społecznymi – dotyczy to spotkań nie tylko z obcymi ludźmi, lecz często również z rodziną. W czasie spotkań towarzyskich pojawia się też dyskomfort, co przejawia się w objawach somatycznych. Inną kwestią jest PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, który wiąże się z pewnymi traumatycznymi sytuacjami z naszego życia. Wiele osób dotyka również zespół stresu uogólnionego, jaki najprościej jest wytłumaczyć jako przesadny strach i zamartwianie się o nieszczęścia, które mogą nas spotkać, co znacząco utrudnia prawidłowe funkcjonowanie. Nie powinniśmy zapomnieć też o OCD, czyli zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, gdzie do pozbycia się pewnych obsesji konieczne jest odbycie pewnych “rytuałów”, które są szczególnie czasochłonne.

Jak sobie radzić ze stanami lękowymi?

Kiedy zauważymy u siebie pierwsze objawy stanów lękowych warto jest udać się do specjalisty, który zaleci nam dalsze kroki. Czasami może być to psychoterapia w najbardziej sprzyjającym dla nas nurcie, lecz również w niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja z psychiatrą, który przepisuje nam odpowiednie leczenie farmakologiczne. W sytuacji, kiedy zaczniemy zauważać u siebie lekkie objawy somatyczne powinniśmy spróbować z lekami na bazie ziół, które dostępne są bez recepty. Jednocześnie istotne jest, że warto jest zrezygnować z picia alkoholu. Niestety wiele osób, które na co dzień mierzą się z nawracającym lękiem szuka ukojenia negatywnych emocji właśnie w butelce, co niestety może skutkować szybko chorobą alkoholową.

Stany lękowe to problem, którego nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ bardzo szybko może nam zacząć utrudniać prawidłowe funkcjonowanie. Gdy zajdzie potrzeba – szukajmy pomocy!

borbis

BRAK KOMENTARZY