Sól fizjologiczna – sposoby wykorzystania

0
433
sól-fizjologiczna

Sól fizjologiczna zawiera związki soli oraz chloru, które jednocześnie wchodzą w skład ludzkiego płynu międzykomórkowego. Jej neutralny wpływ na nasz organizm zminimalizował przeciwwskazania do jej użycia, a obecnie idealnie sprawdza się w domowej apteczce.

Inhalacja i nebulizacja

Sól fizjologiczna okaże się szczególnie pomocna dla osób zmagających się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Niezwykle łatwo przeprowadzić w domu inhalację przy użyciu roztworu soli dodanego do miski z gorącą wodą, po czym pochylam się nad miską z założonym ręcznikiem, hamującym rozprzestrzenienie się pary poza naczyniem. Efektem wdychania oparów jest rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w nosie czy zatokach. Nebulizacja także pozwoli na pozbycie się męczącego kataru i nawilżenie śluzówki dróg oddechowych. Poza tym, nebulizatory służą także do podawania niektórych leków bezpośrednio do oskrzeli oraz płuc, gdyż w ten sposób możemy uzyskać szybszy efekt. Sól fizjologiczna jest niezbędnym składnikiem podczas nebulizacji tego typu, ponieważ większość specyfików rozprowadza się tylko na jej bazie.

Oczyszczanie skóry oraz przemywanie ran

Dzięki temu, że sól fizjologiczna nie zmienia pH naszej skóry, a jednocześnie nie powoduje podrażnień czy reakcji alergicznych, często polecana jest jako zamiennik tradycyjnego płynu micelarnego lub toniku. W zależności od problemów skórnych, z jakimi się zmagamy bądź konkretnymi oczekiwaniami wobec preparatu, sól możemy połączyć z wyciągami roślinnymi, chociażby  nagietka. Pozytywnie wpłynie przede wszystkim na cerę naczynkową oraz będzie odpowiednio delikatna dla skóry przesuszonej lub wrażliwej. Sól fizjologiczna to także niezwykle skuteczny substytut wody utlenionej, ponieważ nie podrażnia i nie utrudnia procesu gojenia się ran.

Sól fizjologiczna dla nosa i oczu

Przemywanie oczu solą fizjologiczną pozwoli na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń czy alergenów. Substancja ma również działanie nawilżające, więc będzie korzystna dla osób potrzebujących nawilżenia, jak również jednostek zmagających się z tak zwanym zespołem suchego oka, który charakteryzuje się za małą ilością łez w oku bądź ich nieprawidłowym składem chemicznym. Dzięki niepodrażniającym właściwościom soli możemy jej używać przy higienie oczu u noworodków. Poza tym, roztwór nawilża błonę śluzową nosa oraz go udrażnia, stąd warto używać go w różnego rodzaju płukankach, których skład opiera się zarówno na soli fizjologicznej, jak i kuchennej.

Sól fizjologiczna okazuje się zatem niezbędnym produktem w domowym zaciszu dzięki jej wielu właściwościom. Jest niepokonana nie tylko w walce z zakażeniami górnych dróg oddechowych, ale przydaje się w codziennej pielęgnacji twarzy i zdaje egzamin przy pojawieniu się różnego rodzaju uszkodzeń skóry.

borbis

BRAK KOMENTARZY