Smog – jak się przed nim chronić?

0
645
Smog - jak się chronić

Smog to temat, który znajduje się na ustach całego świata. Jest to jedno z większych zagrożeń dla zdrowia wszystkich mieszkańców miast i krajów, które narażone są na jego negatywne skutki. Media często wspominają o podniesionym alercie smogowym, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby oraz nie narażać się na jego negatywne działanie. Sprawdź czym jest smog, co go powoduje oraz jak się przed nim chronić.

Czym jest smog? Przyczyny jego powstawania

Smog w języku angielskim to połączenie słów „dym” oraz „mgła”. Jest to idealny obrazowy opis tego, czym dokładnie jest smog. Smog to nic innego jak mgła, która posiada w sobie zawieszone zanieczyszczenia, takie jak wszelkiego rodzaju pyły i gazy pochodzenia miejskiego, które powstają w wyniku spalania węgla w piecach, ze spalin samochodowych i kominów zakładów przemysłowych. Smog można podzielić na dwa rodzaje: klasyczny (londyński) oraz fotochemiczny. Smog londyński pojawia się w szczególności w okresie zimowym, od listopada do lutego, gdy wzrasta liczba gospodarstw domowych, które spalają w swoich piecach węgiel oraz inne paliwa stałe. Natomiast smog fotochemiczny tworzy się w gorących, miesiącach letnich, kiedy na ulicach jest spory ruch, a temperatura powietrza przekracza 25 stopni. W Polsce niestety wiele osób jako opał wykorzystuje nieprzeznaczone do tego materiały, w tym śmieci, które są bardziej szkodliwe niż każde inne stałe paliwo, ponieważ przy ich spalaniu powstają cyjanowodór, furany i toksyczne dioksyny. Duży wpływ na powstawanie smogu ma także palenie w piecach niskiej jakości paliwami. Muł węglowy jest o około połowę tańszy niż ekogroszek, przez co jest też bardzo popularny. Niestety jest to odpad po procesie oczyszczania węgla i zawiera w sobie wysoką zawartość popiołu, który zamienia się w szkodliwy dla zdrowia pył z wysokim stężeniem metali ciężkich, między innymi ołowiu.

Jak smog wpływa na nasze życie i zdrowie

Nawet będąc w pełni zdrowym, ale narażonym nawet na krótkotrwałe działanie smogu, można doprowadzić do powstania stanu zapalnego w organizmie. Da się odczuć podrażnienie spojówek, błon śluzowych, bardzo szybkie męczenie się podczas wysiłku fizycznego oraz mocny kaszel. Osoby, które cierpią na astmę muszą szczególnie unikać smogu, ponieważ wzmacnia on wszelkie reakcje chorobowe, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Mieszkańcy miast, w których smog jest bardzo częstym zjawiskiem są w znacznie większym stopniu narażeni na zachorowania na raka płuc, nerek czy zatok, a także nowotwory jamy ustnej czy przełyku. Nawet osoby, które nie palą papierosów, mogą spodziewać się takich samych objawów, jak osoby, które palą codziennie od kilkunastu lat. Kontakt ze smogiem przez dwie godziny dziennie oddziałuje na nas w takim samym stopniu, jak wypalanie ponad tysiąca papierosów w skali roku. Smog działa także krytycznie na kobiety w ciąży, które narażone są na przedwczesne porody czy zaburzenia rozwoju płodu.

Jak się chronić przed smogiem?

W miejscach, w których smog jest bardzo częstym zjawiskiem trzeba zastosować się do kilku zasad, które pomogą ochronić się przed negatywnymi skutkami zanieczyszczonego powietrza. Ważne jest ograniczenie czasu, który spędzamy na dworze. Niestety, jest to bardzo trudne dla osób, które uwielbiają kontakt z naturą, uprawianie sportu na powietrzu bądź rodzinne spacery. Nie musimy ograniczać wychodzenia z domu do zera, jednak im krótsze spacery, tym lepiej dla naszego zdrowia. Przed wyjściem na zewnątrz, powinno sprawdzić się alert smogowy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W przypadku dużego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową, która potrafi zablokować aż 100% pyłu i nie pozwoli mu dostać się do płuc oraz krwi. Kolejnym sposobem ochrony przed złym działaniem smogu jest regularna suplementacja witamin (w szczególności witaminy C, E oraz A), które neutralizują liczbę wolnych rodników w organizmie, a także zakup oczyszczacza powietrza do mieszkania. Dzięki zastosowanym filtrom możemy być pewni, że oddychamy świeżym i zdrowym powietrzem we własnym domu. Niestety nie możemy unikać otwierania okna przez cały rok, dlatego warto po wietrzeniu mieszkania szczelnie zamknąć okna na czas wyjścia z domu i uruchomić oczyszczacz. Wrócimy wtedy do miejsca, gdzie łatwo będzie nam wypocząć po ciężkim dniu i się zregenerować.

Smog to kolejny skutek nieprzemyślanej działalności człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że rocznie 3 miliony osób na świecie przedwcześnie umiera z jego powodu. Powinniśmy jak najszybciej zmienić nasze zachowanie, aby ograniczyć dostawanie się zanieczyszczeń do powietrza, którym oddychamy, jednocześnie chroniąc się przed powstałymi już skutkami.

borbis

BRAK KOMENTARZY