Siedzący tryb życia – sprawdź, czym grozi!

0
2161
Siedzący tryb życia - poznaj konsekwencje

Rehabilitanci biją na alarm – liczba osób ze schorzeniami związanymi z siedzącym trybem życia stale rośnie. Większość społeczeństwa pracuje dziś przy komputerze, pełny etat oznacza w tym przypadku 40 pełnych godzin spędzonych w niekorzystnej dla organizmu pozycji. Jakie skutki może nieść ze sobą taki tryb życia? W jaki sposób uniknąć jego negatywnych skutków? O tym wszystkim dowiesz się z tekstu poniżej.

Siedzący tryb życia – sprawdź, czym grozi!

Siedzący tryb życia oddziałuje na funkcjonowanie wszystkich układów organizmu. Bezpośrednio obciążone są kości i mięśnie, pozostałe organy narażone są na szkodliwe działanie efektów takiego funkcjonowania. Do pierwszych negatywnych objawów należą bóle pleców, zaczynają się stosunkowo wcześnie, bo już po roku pracy przy komputerze. Fragmentami kręgosłupa, na które najczęściej uskarżają się pacjenci są odcinki piersiowe i krzyżowe, co wynika z przybierania nieodpowiedniej, zgarbionej postawy podczas siedzenia. Następne w kolejności są żylaki sygnalizujące problemy z krążeniem – pojawiają się one głównie u kobiet w okolicy kolan i łydek. Kolejnym etapem są problemy z układem pokarmowym, ponieważ niewielka aktywność fizyczna powoduje, że metabolizm znacznie zwalnia i w końcu nie radzi sobie z trawieniem pokarmu, czego skutkiem są bolesne zaparcia i niekomfortowe dolegliwości żołądkowe. Nieprzyjemnym wynikiem ciągłego siedzenia są również wstydliwe hemoroidy, których naprawdę trudno się pozbyć. Niestety opisane powyżej dolegliwości należą do łagodniejszych skutków siedzącego trybu życia, poważniejsze uszczerbki na zdrowiu dopiero się zaczną…

Choroby siedzącego trybu życia

Chorobą pośrednio związaną z siedzącym trybem życia jest cukrzyca typu II, a więc wersja nabyta na skutek nieodpowiedniego funkcjonowania. Wielogodzinna praca przy komputerze, brak ruchu i nieregularne jedzenie to prosta droga do otyłości, a następnie właśnie do podwyższonego cukru. Schorzenie jest niezwykle uciążliwe, wymaga stałej kontroli diabetyka, często zastrzyków z insuliną, regularnego nakłuwania i rygorystycznej diety. Ściśle z otyłością wiąże się także nadciśnienie – przewlekłe, wykraczające poza normę parametry ciśnienia krwi, mogą prowadzić do zawałów i w efekcie do śmierci czy kalectwa. Siedzący tryb życia zwykle wiąże się z nieprawidłową postawą ciała, występującą w formie pogłębionej kifozy lub skoliozy. W przypadku pierwszej z nich, mięśnie klatki piersiowej są stale przykurczone, a płuca ściśnięte, przez niewykorzystywanie mięśni brzucha, plecy są stale zgarbione – taki sposób siedzenia dość szybko skutkuje niedotlenieniem i problemami z oddychaniem. Brak tlenu przekłada się następnie na wydolność fizyczną i koło się zamyka.

Jak sobie pomóc?

W myśl starego, lekarskiego prawidła, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego prowadząc siedzący tryb życia, powinno się zażywać tyle ruchu ile to możliwe. Po skończonej pracy zamiast zasiadać na kanapie, należy zaplanować aktywność fizyczną – może to być bieganie, pływanie, ćwiczenia na siłowni lub fitness. Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość, spróbuj do pracy pojechać rowerem lub przejść się na piechotę. Dotlenienie mózgu z rana, zaprocentuje w trakcie codziennych obowiązków w firmie. Równie ważna jak ruch, jest odpowiednia i co ważniejsze regularna dieta. Jeżeli w trakcie pracy przy komputerze sięgasz po słodkie lub tłuste przekąski, natychmiast z tego zrezygnuj. Zaplanuj kilka posiłków dziennie o stałej porze i trzymaj się wyznaczonego planu, na początku będzie trudno, ale po kilku tygodniach Twój organizm przyzwyczai się i zacznie pracować o wiele wydajniej. Chcąc zapobiec problemowi niedotlenienia i nadmiernego ucisku górnych dróg oddechowych, należy wybrać odpowiednie ćwiczenia rozciągające. Szczególnie polecane są te, które pomogą otworzyć klatkę piersiową, dobrze sprawdzi się tu także pływanie. Oprócz tego warto pracować nad mięśniami brzucha, a siedząc starać się pamiętać o ich napinaniu, w ten sposób zmniejszy się ryzyko garbienia pleców.

Schorzenia związane z siedzącym trybem życia mogą być bardzo groźne dla kondycji i funkcjonowania organizmu. Z pozoru niegroźne przyzwyczajenia jak np. podjadanie mogą mieć w takich sytuacjach tragiczne skutki, dlatego chcąc ochronić swoje ciało przed chorobami wynikającymi z ciągłej, statycznej pracy przy komputerze, koniecznie zastosuj wskazówki powyżej. Pamiętaj także o odpowiedniej suplementacji i regularnych badaniach lekarskich, aby zawsze mieć sytuację pod kontrolą i rano wychodzić z domu z uśmiechem.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY