Pulsoksymetr – dla kogo będzie potrzebny?

0
694
pulsoksymetr

Czym jest pulsoksymetr i dlaczego warto jest się w niego zaopatrzyć? Dzisiaj zajmiemy się tym pozornie małym urządzeniem, które często jest w stanie nawet uratować nam życie.

Pulsoksymetr – czym jest?

Pulsoksymetr to pozornie proste urządzenie, które w szybki i nieinwazyjny sposób pozwoli nam sprawdzić poziom saturacji krwi. Zasadniczo rozróżniane są jego dwa rodzaje, a mianowicie stacjonarny i napalcowy. Pierwszy głównie stosowany jest w szpitalach, ze względu na większą ilość parametrów, które nam pokazuje. Tutaj wskazać możemy chociażby pomiar ciśnienia, oddechu, a także nawet aktualne położenie rurki wewnątrz tętniczej u naszego pacjenta. Jednak zdecydowanie bardziej popularnym modelem jest ten napalcowy, który za pomocą mechanizmu z delikatnym zaciskiem nakładany jest na palec. Korzystać możemy z niego w niemal w każdych warunkach. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jego podstawowym zadaniem jest zbadanie saturacji, lecz także tętna, co jest szczególnie przydatne przy wielu chorobach. W jaki sposób powinniśmy interpretować wyniki? Saturacja powinna utrzymywać się na poziomie 95-99 procent, jednak w przypadku osób aktualnie w czasie tlenoterapii pokazać może się nawet 100 procent.

Działanie pulsoksymetru

Działanie pulsoksymetru opiera się na emitowaniu światła, które przyjmuje różne długości. Możemy tutaj mówić o świetle czerwonym (i falach o długości 660 nm) oraz białym (tutaj fale przyjmują  940 nm). Głównym zadaniem pulsometru jest  zbadanie nasycenia hemoglobiny tlenem i stąd też właśnie pojawia się wynik procentowy. W przypadku urządzeń napalcowych wykorzystuje się czujnik z diodami LED oraz fotodiody. Wybierając sprzęt warto jest brać pod uwagę kilka czynników, a mianowicie zasilanie, intuicyjność obsługi czy też możliwość dostosowania informacji wyświetlanych na ekranie do naszych indywidualnych potrzeb. Podkreślmy, że pulsoksymetr jest nieinwazyjny i niegroźny, w związku z czym, można korzystać niego w niemal każdej sytuacji, niezależnie od naszego wieku. Jednak kto szczególnie powinien przemyśleć zaopatrzenie się w niego?

Kto powinien się w niego zaopatrzyć?

Pulsoksymetr swoje zastosowanie znajdzie bez wątpienia w wielu sytuacjach. Szczególnie warto, aby zaopatrzyły się w niego osoby, które zmagają się z różnego rodzaj problemami z układem oddechowym, lecz także z kłopotami z krążeniem oraz chorobami serca. Na jego zakup decydują się również często sportowcy. Zalecany jest osobom, które walczą z cukrzycą czy nadciśnieniem. Warto również, aby wyposażyli się w urządzenie seniorzy, którzy nierzadko cierpią na różnego rodzaju przewlekłe schorzenia. Bardzo ważne jest także stosowanie pulsoksymetru w czasie tlenoterapii.

Pulsoksymetr jest urządzeniem, które bez wątpienia posiada wiele zalet. Koszt jego zakupu jest stosunkowo niewielki, także polecamy w niego się zaopatrzyć.

borbis

BRAK KOMENTARZY