Przeziębienie? Grypa? Co robić?

0
2390
sezongrypowy

Zima… Zmęczeni jesienną szarugą oczami wyobraźni widzimy już siebie spacerujących w promieniach słońca wśród śnieżnobiałego puchu. Tylko co zrobić, jeśli zamiast przyjemności z niskich temperatur dopadną nas dreszcze i gorączka, na delektowanie się zimowymi atrakcjami nie pozwoli nam katar i zatkany nos, a do spacerów skutecznie zniechęcą ból głowy, mięśni i stawów?

Niestety ten scenariusz zrealizuje się w przypadku wielu z nas. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, już pod koniec października liczba pacjentów chorych na grypę i infekcje grypopodobne zaczęła wzrastać. Zgodnie z corocznym cyklem szczytu zachorowań możemy się spodziewać mniej więcej pod koniec lutego.

Odróżnienie grypy od zwykłego przeziębienia jest czasem trudne. Wymaga konsultacji lekarskiej, a całkowitą pewność daje specjalistyczne badanie laboratoryjne. U większości chorych nie jest ono jednak konieczne. Jednocześnie warto pamiętać, że przeziębienie występuje znacznie częściej niż grypa, a wiele osób choruje na nie więcej niż raz w roku.

grypabadanieOkoło połowa chorych na grypę i infekcje grypopodobne to osoby w wieku 15-64 lat, a więc uczące się i pracujące. Objawy choroby przeszkadzają im w zajęciach szkolnych, dotrzymywaniu terminów, opiece nad dziećmi, wywiązywaniu się z obowiązków zawodowych i domowych. Firma Ernst&Young szacuje, że koszt zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne może sięgać nawet ponad 800 mln złotych rocznie.

Niestety nawet szczepienie przeciwko grypie, mimo że w ogromnej większości zapobiega zachorowaniu lub przynajmniej łagodzi przebieg choroby, nie daje całkowitej pewności, że uniknie się zachorowania. Poza tym wiadomo, że nie uda się zaszczepić 100% społeczeństwa. Można więc założyć, że z problemem przeziębienia, a może i grypy spotka się wkrótce zdecydowana większość z nas, a niektórzy nawet kilka razy w sezonie.

Co zatem zrobić, jeśli już czujemy, że bolą nas mięśnie i stawy, głowa, rośnie temperatura, pojawia się katar? A to wszystko najczęściej przydarza się nam niespodziewanie: w pracy, przed egzaminem, w drodze po dziecko do przedszkola.

sposobynagrypeNajlepszą opcją, aby skutecznie poradzić sobie z wieloma objawami naraz, będzie preparat złożony, np. Fervex. Fervex występuje w postaci saszetki do rozpuszczenia w szklance gorącej wody. Dzięki temu dodatkowo wspomaga uzupełnianie płynów, które są nadmiernie tracone przy podwyższonej temperaturze ciała. Unikalna formuła leku Fervex kompleksowo zwalcza najbardziej uciążliwe objawy przeziębienia i grypy, szybko rozgrzewa i dodatkowo wspomaga organizm w walce z chorobą. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, dzięki czemu udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu. Zależnie od preferencji smakowych możemy wybrać Fervex o smaku cytrynowym lub malinowym. Podczas infekcji wskazany jest odpoczynek aż do czasu ustąpienia choroby.

Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy nie ustępują w ciągu trzech dni lub się nasilają, koniecznie należy udać się do lekarza. Powikłania grypy mogą być bardzo poważne i prowadzić do trwałej utraty zdrowia, a nawet życia. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie specjalistycznego leczenia, w tym także szpitalnego.

Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym z cukrzycą. A wg Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego takich osób mamy już w Polsce około 2 milionów, a 2,6 miliona Polaków znajduje się wstanie przedcukrzycowym.

Cukrzyca upośledza m.in. układ odpornościowy człowieka. Dlatego diabetycy (osoby z cukrzycą) są bardziej narażeni na zakażenie wirusem grypy, a także na rozwój powikłań. Sprawę komplikuje fakt, że leki stosowane podczas grypy lub przeziębienia zwykle zawierają duże ilości cukru. Jeśli pacjent zażywa jednocześnie tabletki na gardło, saszetki do picia i syrop na kaszel, a wszystkie te preparaty zawierają cukier, to może „przypadkiem” w czasie choroby spożyć do 100 łyżeczek cukru! To prawie pół kilograma! Co zatem powinien zrobić pacjent z cukrzycą podczas przeziębienia i grypy?

cukrzycagrypaPrzede wszystkim regularnie mierzyć poziom cukru we krwi oraz skrupulatnie przyjmować zalecone leki przeciwcukrzycowe i insulinę. W razie problemów bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jednocześnie zdecydowanie powinien unikać dodatkowych źródeł cukru. Dlatego świetnym rozwiązaniem dla pacjentów z cukrzycą może być Fervex D, saszetki o złożonym składzie do rozpuszczenia w wodzie bez zawartości cukru! Jednocześnie diabetycy powinni przyjmować duże ilości niekalorycznych płynów, aby uniknąć odwodnienia.

Osoby, które prowadzą nieprawidłowy tryb życia albo w ich rodzinie występuje cukrzyca lub inne choroby przewlekłe, powinny zachowywać szczególną ostrożność w czasie przeziębienia i grypy. Dla takich osób również dobrym wyborem w postępowaniu w przypadku przeziębienia lub grypy będzie preparat bezcukrowy.

Czy zatem Fervex D może i powinien być wybierany przez osoby z cukrzycą? Tak! Czy stanowi bezcukrową opcję kompleksowego leczenia objawów przeziębienia i grypy dla osób dbających o kondycję? Tak! Czy osoby, które w czasie infekcji będą miały chwilę na refleksję i podejmą decyzję o zmianie dotychczasowych nawyków, powinny wybrać Fervex D zamiast preparatów z cukrem? Jak najbardziej!

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY