Przeziębienie? Grypa? Co robić? Bez słodzenia…

0
934
grypa

Jesień… Zmęczeni letnimi upałami oczami wyobraźni widzimy już siebie spacerujących w promieniach słońca wśród złotych liści. Tylko co zrobić, jeśli zamiast przyjemności z umiarkowanych temperatur dopadną nas dreszcze i gorączka, na delektowanie się zapachami jesieni nie pozwoli nam katar i zatkany nos, a do spacerów skutecznie zniechęcą ból głowy, mięśni i stawów?

Niestety ten scenariusz zrealizuje się w przypadku wielu z nas. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, już pod koniec października liczba pacjentów chorych na grypę i infekcje grypopodobne zaczęła wzrastać. Zgodnie z corocznym cyklem, szczytu zachorowań możemy się spodziewać mniej więcej pod koniec lutego.

W sumie na grypę i infekcje grypopodobne w latach ubiegłych zapadało w Polsce ponad 3 miliony osób rocznie. Odróżnienie grypy od zwykłego przeziębienia jest czasem trudne. Wymaga konsultacji lekarskiej, a całkowitą pewność daje specjalistyczne badanie laboratoryjne. U większości chorych nie jest ono jednak konieczne. Jednocześnie warto pamiętać, że przeziębienie występuje znacznie częściej niż grypa, a wiele osób choruje na nie więcej niż raz w roku.

Około połowa chorych na grypę i infekcje grypopodobne to osoby w wieku 15-64 lat, a więc uczące się i pracujące. Objawy choroby przeszkadzają im w zajęciach szkolnych, dotrzymywaniu terminów, opiece nad dziećmi, wywiązywaniu się z obowiązków zawodowych i domowych. Firma Ernst&Young szacuje, że koszt zachorowań na grypę i zakażenia grypopodobne może sięgać nawet ponad 800 mln złotych rocznie.

Niestety nawet szczepienie przeciwko grypie, mimo że w ogromnej większości zapobiega zachorowaniu lub przynajmniej łagodzi przebieg choroby, nie daje całkowitej pewności, że uniknie się zachorowania. Poza tym wiadomo, że nie uda się zaszczepić 100% społeczeństwa. Można więc założyć, że z problemem przeziębienia, a może i grypy spotka się wkrótce zdecydowana większość z nas, a niektórzy nawet kilka razy w sezonie.

Co zatem zrobić, jeśli już czujemy, że bolą nas mięśnie i stawy, głowa, rośnie temperatura, pojawia się katar. A to wszystko najczęściej przydarza się nam niespodziewanie: w pracy, przed egzaminem, w drodze po dziecko do przedszkola.

Najlepszym wyjściem, aby skutecznie poradzić sobie z wieloma objawami naraz, będzie preparat złożony, np. Fervex. Fervex występuje w postaci saszetki do rozpuszczenia w szklance gorącej wody. Dzięki temu dodatkowo wspomaga uzupełnianie płynów, które są nadmiernie tracone przy podwyższonej temperaturze ciała. Unikalna formuła leku Fervex kompleksowo zwalcza najbardziej uciążliwe objawy przeziębienia i grypy, szybko rozgrzewa i dodatkowo wspomaga organizm w walce z chorobą. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrażnia przewody nosowe, hamuje odruch kichania i łzawienie oczu. Zależnie od preferencji smakowych możemy wybrać Fervex o smaku cytrynowym lub malinowym. Podczas infekcji wskazany jest odpoczynek aż do czasu ustąpienia choroby.

Pamiętajmy jednak, że jeśli objawy nie ustępują w ciągu trzech dni lub się nasilają, koniecznie należy udać się do lekarza. Powikłania grypy mogą być bardzo poważne i prowadzić do trwałej utraty zdrowia, a nawet życia. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie specjalistycznego leczenia, w tym także szpitalnego. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci z chorobami przewlekłymi, w tym z cukrzycą. A wg Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego takich osób mamy już w Polsce około 2 milionów, a 2,6 miliona Polaków znajduje się w stanie przedcukrzycowym. Cukrzyca upośledza m.in. układ odpornościowy człowieka. Dlatego diabetycy (osoby z cukrzycą) są bardziej narażeni na zakażenie wirusem grypy, a także na rozwój powikłań. Sprawę komplikuje fakt, że leki stosowane podczas grypy lub przeziębienia zwykle zawierają duże ilości cukru. Jeśli pacjent zażywa jednocześnie tabletki na gardło, saszetki do picia i syrop na kaszel, a wszystkie te preparaty zawierają cukier, to może „przypadkiem” w czasie choroby spożyć do 100 łyżeczek cukru! To prawie pół kilograma! Co zatem powinien zrobić pacjent z cukrzycą podczas przeziębienia i grypy?

Przede wszystkim regularnie mierzyć poziom cukru we krwi oraz skrupulatnie przyjmować zalecone leki przeciwcukrzycowe i insulinę. W razie problemów bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jednocześnie zdecydowanie powinien unikać dodatkowych źródeł cukru. Dlatego świetnym rozwiązaniem dla pacjentów z cukrzycą może być Fervex D, saszetki o złożonym składzie do rozpuszczenia w wodzie bez zawartości cukru! Jednocześnie diabetycy powinni przyjmować duże ilości niekalorycznych płynów, aby uniknąć odwodnienia.

fervex-d

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY