Przesuszona skóra po zimie

0
906
pielegnacja-skory

Po długich, zimowych miesiącach wreszcie nadchodzą cieplejsze dni – oznacza to tylko jedno, możemy w końcu zrzucić z siebie czapki, szaliki i grube swetry. Niestety, często zdarza się, że choć szafa jest gotowa na wiosnę, to nasza skóra niekoniecznie, bowiem po zimie znajduje się ona w kiepskiej kondycji. Jak pielęgnować suchą skórę, tak by jak najszybciej odzyskała blask?

Sucha skóra zimą

Bezpośrednią przyczyną problemów z suchą skórą, nie tylko zimą, jest obniżona zdolność do wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody w warstwie naskórkowej oraz niedobór lipidów, czyli tłuszczów, w warstwie rogowej. Różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mogą wpływać na te parametry, a zimowe miesiące to ich prawdziwe natężenie:

  • niska temperatura, silny wiatr,
  • ciągłe pocieranie skóry szalikiem,
  • ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców.

Właśnie dlatego szczególnie zimą nasza skóra narażona jest na problemy z przesuszaniem. Jej kiepską kondycję bardzo szybko da się odczuć: będzie szorstka w dotyku i mało sprężysta, może mieć także tendencję do pękania. Przesuszona skóra bywa również matowa lub zaczerwieniona, może mieć skłonność do podrażnień. W przypadkach skrajnego odwodnienia nawet dotyk suchych miejsc będzie powodował ból.

Pielęgnacja suchej skóry

W walce z przesuszoną skórą po zimie pomocne będą bogate w witaminy i oleje kosmetyki – regularnie stosowane już po kilku dniach powinny przynieść ulgę. Należy więc systematycznie używać kremów i balsamów, w których składzie znajdują się substancje o właściwościach nawilżająco-regenerujących: sole mineralne, hydrokwasy, witaminy (zwłaszcza A i E), pantenol, kwas hialuronowy. Kluczem do szybkiej poprawy stanu skóry jest nakładanie środków pielęgnacyjnych tuż po gorącej kąpieli lub prysznicu, gdyż właśnie wtedy pory otwierają się i dobroczynne związki zawarte w kosmetykach mają szansę, by szybko dotrzeć w głąb skóry. Uzupełnieniem profesjonalnych kremów mogą  domowe sposoby, takie jak stosowanie masek nawilżających z powszechnie dostępnych produktów spożywczych. Na suchą skórę świetnie sprawdzają się oliwa z oliwek, jogurt naturalny, płatki owsiane i mleko. Oczekując naprawdę szybkich efektów, warto skorzystać z usług gabinetów kosmetycznych, które w swojej ofercie mają zabiegi nawilżające skórę, na przykład z wykorzystaniem alg.

Jak zapobiec przesuszaniu się skóry

Żeby uniknąć problemów z suchą skórą po zimie, należy dbać o nią przez cały czas zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Zdrowa i zbilansowana dieta, która dostarczy duże ilości niezbędnych witamin to już połowa sukcesu. Równie ważne jest regularne picie wody – należy przyjmować przynajmniej 2 litry płynów na dobę. W codziennej pielęgnacji warto postawić na naturalne kosmetyki, które rzeczywiście poprawią stopień nawilżenia skóry, a nie będą tylko maskować jej kiepski stan. Ważne jest, by wychodząc z domu, pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem – zimą słońce również potrafi być bardzo silne.

Skóra to największy organ ludzkiego ciała, a mimo to często zapominamy o jej odpowiedniej pielęgnacji. To zaniedbanie skutkuje jej kiepską kondycją, zwłaszcza zimą – ta pora roku już sama w sobie nie jest najłatwiejszym czasem dla skóry, a brak regularności w stosowaniu kosmetyków nawilżających tylko pogarsza jej stan.

borbis

BRAK KOMENTARZY