Proste sposoby na wypadające włosy

0
686
Wypadanie włosów - jak mu zaradzić

Wygląd i jakość naszych włosów w dużej mierze zależy od genów, stanu zdrowia czy stylu życia, jaki prowadzimy. Czasem wystarczą niewielkie nieprawidłowości, takie jak zła dieta czy stres, by móc zaobserwować u siebie wzmożone wypadanie włosów – z problemem tym boryka się coraz większa część społeczeństwa. Co jeszcze wpływa na nadmierną utratę włosów i jak jej zapobiec?

Co może być powodem wypadania włosów?

W ciągu dnia gubimy przeszło 100 włosów, co jest normalnym zjawiskiem, które nie powinno nas niepokoić. Sytuacja ma się jednak inaczej, gdy tracimy ich znacznie więcej. Jednym z powodów wypadania włosów może być duże oddziaływanie stresu na organizm, w efekcie czego nasila się wydzielanie prolaktyny, której nadmiar odpowiada za nadmierną utratę owłosienia. Wypadanie włosów może być także spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, cukrzycą, chorobami zakaźnymi, problemami z tarczycą, niedoborem witamin czy zatruciem lekami. W wielu przypadkach bowiem istnieje ryzyko, że przyjmowane leki zostały nieodpowiednio dobrane, a skutkiem tego jest właśnie nadmierna utrata owłosienia głowy. Oprócz tego dużo zależy również od pielęgnacji włosów, stosowanego szamponu oraz odżywki lub maski. Najważniejsze jest, aby stosować preparaty zgodnie z rodzajem naszych włosów oraz, co istotne, pochodzenia naturalnego, bez szkodzących skórze głowy składników.

Naturalne sposoby na zdrowe włosy

W walce z nadmiernym wypadaniem włosów lub w celach profilaktycznych warto w pierwszej kolejności sięgnąć po mniej inwazyjne sposoby. Podstawą w staraniach o poprawę stanu naszych włosów jest zbilansowana dieta, w której powinny znaleźć się takie witaminy jak A, C, E, kwas tłuszczowe omega-3 oraz cynk i miedź. Kolejną często wspominaną metodą na zdrowe włosy są domowe masaże głowy, podczas których należy lekko uciskać i masować głowę kulistymi ruchami. Dodatkowo można zastosować odżywcze kosmetyki takie jak olej z łopianu, który wzmacnia cebulki i zapobiega wypadaniu włosów. Jednak aby masaż był skuteczny, musi być przeprowadzany systematycznie. Inną sprawdzoną metodą zapobiegającą wypadaniu włosów są domowe płukanki m.in. z soli z Morza Martwego, które zawierają magnez, potas, wapń czy żelazo działające wzmacniająco. Polecane są także naturalne maseczki – z cebuli i z jajek. Według zwolenników medycyny naturalnej, cebula jest w stanie zmniejszyć lub zatrzymać nadmierne wypadanie włosów. Maseczka z jajek natomiast, używana przeważnie w walce z łysieniem, ze względu na zawarte proteiny poprawia gęstość włosów, jednocześnie poprawiając ich budowę. W podobny sposób działa regularne spożywanie siemienia lnianego, w którym zawarta jest duża ilość kwasów omega 3 oraz protein poprawiających grubość oraz zapewniających wzmocnienie włosów.

Farmaceutyczne sposoby na wypadanie włosów

Ze względu na coraz częstsze problemy z nadmierną utratą włosów producenci wyszli z inicjatywą stworzenia leków oraz suplementów diety, które będą pomagać w wzmocnieniu i odżywieniu włosów. Najczęściej kupowanym produktem są ziołowe suplementy diety, które zawierają ten sam skład, co produkty naturalne. Poleca się przede wszystkim witaminę H, która wchodzi w skład biotyny czy wyciągu ze skrzypu polnego czy pokrzywy. Efekty takiej kuracji powinny stać się widoczne po upływie 5-6 miesięcy od momentu jej rozpoczęcia. W Polsce coraz popularniejsze stają się także zabiegi laserowe, które pomagają zwiększyć przepływ krwi w skórze głowy, stymulując tym samym metabolizm mieszków włosów.

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym, jednak w nadmiarze może sugerować, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Warto bacznie obserwować swoje ciało, starać się prowadzić zdrowy tryb życia, a w razie wątpliwości lub dużego natężenia problemu, skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać najlepsze metody walki z nadmiernym wypadaniem włosów.

borbis

BRAK KOMENTARZY