Problemy z oddychaniem – co powoduje?

0
508

Żyjemy między innymi dzięki temu, że możemy oddychać. Problemy z tą czynnością mogą być nie tyle, co uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu, ale również mogą powodować poważne zagrożenie dla życia. Jakie są przyczyny problemów z oddychaniem i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Jak określić problemy z oddychaniem?

Jest to odczucie braku powietrza, określane jako subiektywne dla każdego człowieka. Przeważnie towarzyszy mu wzmożony wysiłek mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Zazwyczaj występuje po wzmożonym wysiłku fizycznym, jednak może przydarzyć się podczas braku ruchu i wykonywania codziennych czynności nie będących związanych z aktywnością fizyczną.

Jakie mogą być przyczyny?

Wśród przyczyn problemów oddechowych wymienia się zaburzenia dostarczania tlenu do wszystkich tkanek całego organizmu. Istotnymi czynnikami przy tym procesie jest odpowiednie stężenie hemoglobiny, prawidłowa wydolność serca i całego układu krwionośnego oraz niezaburzona praca płuc. Ponadto, mogą być one skutkiem innych stanów chorobowych związanych z niewystarczającą wydolnością układu oddechowego, a także zatruć substancjami, takimi jak dwutlenek wodoru lub cyjanek. Problemy z oddychaniem mogą być spowodowane także niedokrwistością. Inne schorzenia, które mogą przyczyniać się do duszności to między innymi: gruźlica, astma, odma płucna, zapalenie bądź obrzęk płuc, zatorowość płucna, wady kręgosłupa i klatki piersiowej, osłabienie mięśni oddechowych, niekiedy także przebieg cukrzycy, nadczynność tarczycy, a nawet choroby nerek.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Do konsultacji powinniśmy zgłosić się szczególnie wtedy, gdy odczuwamy duszności przy oddychaniu bez względu na aktywność jaką podejmujemy. Mogą one pojawić się nagle lub też może być obserwowana od dłuższego czasu i stopniowo narastająca, co z każdym dniem sprawia więcej trudności. Co zaleci lekarz? Możemy spodziewać się, że zbierze on dokładny wywiad i przeprowadzić szczegółowe badanie. Następnie możemy zostać skierowani na RTG klatki piersiowej oraz na EKG. Na podstawie tych obserwacji postawiona zostanie diagnoza i zalecone odpowiednie leczenie. Istotne jest, aby nie bagatelizować narastającego problemu.

Problemy z oddychaniem mogą przysporzyć wiele strachu. Jest to przecież czynność, dzięki której możemy żyć i prawidłowo funkcjonować. Dlatego też, kiedy tylko zaczniemy mieć jakiekolwiek obawy związane z naszym oddechem, powinniśmy skonsultować je z lekarzem. Być może nie będzie to nic poważnego, ale może się zdarzyć, że szybka interwencja zapewni nam zdrowie przez długi czas.

borbis

BRAK KOMENTARZY