Początek menopauzy – czym się objawia?

0
296
menopauza

Uderzenia gorąca czy huśtawki nastroju to główne objawy, które kojarzą nam się z menopauzą, czyli okresem stopniowego ustawienia menstruacji. Jednak musimy wiedzieć, że nie są to jedyne symptomy, na które kobiety powinny zwracać uwagę. Pamiętajmy, że u każdej z nas, ten okres w życiu będzie dawał o sobie znać w inny sposób.

Kiedy menopauza się rozpoczyna

Menopauza, to jak najbardziej naturalny czas, który przychodzi w życiu każdej kobiety. Chociaż jest to jednak temat, zazwyczaj dotyczący pań w okolicach 40-50 lat, musimy pamiętać, że zdarzają się także przypadki, gdy klimakterium dotyka trzydziestopięciolatek. Konieczne jest jednak podkreślenie faktu, że okres, gdy powoli produkcja komórek jajowych się zmniejsza, czyli premenopauzalny może trwać kilka lat, zanim rzeczywiście pojawi się ostatnia miesiączka. U każdej kobiety, moment jej wystąpienia będzie kwestią indywidualną, jednak możemy wyróżnić szereg czynników, które przyspieszają wystąpienie menopauzy, jak między innymi choroby autoimmunologiczne, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, stres, niedbałość o higienę snu, a także późno macierzyństwo, czy nawet sam brak potomstwa.

Pierwsze objawy menopauzy

Jednym z pierwszych objawów menopauzy są zaburzenia miesiączkowania: zmiana długości całego cyklu, krótsze lub dłuższe krwawienia, występujące z różną obfitością. Wcześniej wspominaliśmy również o uderzeniach gorąca, które obejmują twarz, szyję oraz dekolt. Niekiedy, razem z nimi, pojawia się kołatanie serca, uczucie niepokoju, a nawet, w skrajnych przypadkach – ataki paniki. Kobiety skarżą się w tym okresie na spadek libido oraz liczne dokuczliwości bólowe. Z falami gorąca często idzie w parze nadmierna potliwość, za którą odpowiada nasza gospodarka hormonalna. Menopauza, może też znacząco odbić się na kondycji psychicznej. Poza wcześniej wspomnianymi stanami lękowymi, w tym okresie tak samo dokuczliwe mogą być huśtawki nastroju, a także stany depresyjne, związane z tym, że kobieta musi odnaleźć się, w niewątpliwie nowej dla niej sytuacji. Problemem jest w tym okresie również gorsza koncentracja, która wiąże się ze wcześniej wspomnianymi zmianami hormonalnymi.

Jak dbać o siebie w czasie klimakterium?

Gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze objawy świadczące o tym, że nadchodzi okres przekwitania, powinniśmy udać się do lekarza, aby potwierdzić, że zaburzenia miesiączkowania rzeczywiście są związane z menopauzą, a nie zwiastują żadnej poważnej choroby. Pojawiające się objawy, złagodzić mogą specyfiki, które zaleci nam lekarz. Dodatkowo pomocne będzie prowadzenia zdrowego trybu życia. Warto jest również raz na jakiś czas badać poziom cholesterolu, sprawdzać ilość cukru we krwi czy też mierzyć ciśnienie. Istotne jest, aby właśnie wtedy szczególnie czytać znaki, które daje nam nasze ciało i w razie potrzeby jak najszybciej reagować. Konieczne jest również pamiętanie o antykoncepcji, ponieważ pomimo występowania zaburzeń płodności, zajście w ciążę nie jest całkowicie wykluczone.

Menopauza jest okresem, który może być nierzadko, trudny dla kobiet, zarówno poprzez symptomy fizyczne, jak i częste spadki nastroju. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio dbać o siebie i regularnie kontrolować swój stan zdrowia.

borbis

BRAK KOMENTARZY