Pneumokoki – jak się objawiają i jak leczyć?

0
1407
pneumokoki

Pneumokoki to nazwa, która prawdopodobnie każdemu obiła się o uszy. Mówi się o nich sporo w ostatnim czasie. Jednak co to jest, jak się objawiają oraz jak je leczyć?

Co to pneumokoki i jak się objawiają?

Pneumokoki są również znane jako dwoinki zapalenia płuc. To bakterie o obłym kształcie, które łączą się ze sobą i są objęte wspólną otoczką. Otoczki są zbudowane z polisacharydów, które sprawiają, że bakterie te są odporne na atak ze strony układu immunologicznego. Występują na całym świecie. Mogą atakować każdego, bez względu na wiek. Są jednak kojarzone głównie z dziećmi do piątego roku życia i to właśnie dla nich są najgroźniejsze. W grupie największego ryzyka znajdują się dzieci do dwóch lat. Jak więc rozpoznać, że mamy do czynienia z dwoinką zapalenia płuc? Pneumokoki najczęściej osiedlają się w gardle lub w nosie. Charakterystycznymi objawami jest ropna wydzielina z nosa i uczucie jego zatkania, upośledzenie ruchu, brak apetytu, nieprzyjemny zapach z ust oraz inne objawy związane z wieloma chorobami, takie jak gorączka czy ból głowy. Ponadto o zakażeniu może świadczyć często nawracające zapalenie ucha środkowego lub zatok.

Jak można zarazić się pneumokokami?

Rozprzestrzeniają się w bardzo łatwy sposób. Ryzyko zakażenia występuje przede wszystkim poprzez drogę kropelkową (podczas kaszlu i kichania), która rozsiewa bakterie pneumokoków nawet na odległość jednego metra. Kropelki stanowią zagrożenie nawet w momencie, gdy już opadną na zabawki, podłogę, stoły. Sposób rozprzestrzeniania jasno sugeruje, że ryzyko zakażenia rośnie w dużym skupisku dzieci, na przykład w przedszkolu lub na placu zabaw. Najwięcej zachorowań można zaobserwować w miesiącach zimowych oraz wczesną wiosną. Choroba ta często atakuje osoby osłabione, u których występuje niewydolność nerek, wrodzone lub nabyte zaburzenie odporności lub cukrzyca.

Leczenie pneumokoków

Leczenie polega na eliminacji bakterii z zakażonego organizmu. Najbardziej wskazane jest leczenie przyczynowe w szpitalu polegające na jak najszybszym podaniu antybiotyków w sposób dożylny. W tym przypadku czas odgrywa bardzo istotną rolę. Skuteczność leczenia jest zazwyczaj potwierdzona po około trzech dobach od rozpoczęcia leczenia. W przypadku braku poprawy stanu pacjenta, należy zmienić antybiotyk na inny. Od niedawna, szczepienie na pneumokoki jest szczepieniem obowiązkowym, które okazało się być przełomowe w walce z tymi bakteriami. Stanowi najlepszą ochronę i jest bardzo skuteczne. Istnieją dwa rodzaje szczepionek. Szczepionki skoniugowane podaje się dzieciom poniżej drugiego roku życia. Zapobiegają inwazyjnej chorobie pneumokokowej, zapaleniu ucha środkowego oraz zapaleniu płuc. Szczepionki polisacharydowe z kolei są przeznaczone dla dzieci powyżej drugiego roku życia oraz dla osób starszych i przewlekle chorych. Chronią przed najczęstszymi rodzajami pneumokoków. Po szczepieniu mogą wystąpić drobne, łagodne objawy poszczepienne trwające maksymalnie 3 dni, takie jak obrzęk, zaczerwienienie i bolesność w miejscu wstrzyknięcia.

Szczepienia ochronne są obowiązkowe i bezpłatne w ponad 40 krajach. To bezpieczne rozwiązanie pomagające zabezpieczyć siebie lub dziecko przed groźnymi powikłaniami. Warto je wykonywać, ponieważ organizm niezaszczepiony nie potrafi tak szybko odpowiedzieć na zagrożenie ze strony wroga.

borbis

BRAK KOMENTARZY