Pękł termometr rtęciowy – sprawdź jak postępować

0
1262
termometr-rtęciowy

Produkcja termometrów rtęciowych została na zawsze wstrzymana dokładnie 3 kwietnia 2009 roku, ze względu na bardzo szkodliwe działanie rtęci na organizm człowieka oraz środowisko naturalne. Osoby nadal będące w ich posiadaniu powinny być świadome ryzyka jakie się z tym wiąże. Należy dowiedzieć się jak odpowiednio utylizować zużyte termometry, jakim zagrożeniem dla człowieka jest rtęć oraz jak postępować w przypadkach jej wycieku.

Zagrożenie dla zdrowia

Najczęstszą przyczyną lekceważenia ostrzeżeń dotyczących użytkowania termometrów rtęciowych jest brak świadomości tego, jak poważne konsekwencje za tym idą. Rtęć jest metalem, który w temperaturze pokojowej występuje w postaci cieczy, która bardzo intensywnie paruje. Wdychane szkodliwe czynniki gromadzą się głównie w mózgu i nerkach, pozostawiając po sobie trwałe zmiany. Zatrucie rtęcią objawia się najczęściej niewydolnością oddechową, bólem głowy oraz wymiotami z krwią. Przewlekłe zatrucie natomiast może prowadzić do stanów zapalnych w jamie ustnej, pogorszenia pamięci, bezsenności, a także uszkodzenia mózgu, czy nerek.

Istnieje także ryzyko zakażenia metylortęcią, która powstaje między innymi, gdy zwykła rtęć ma kontakt z wodą i zostaje poddana działaniu znajdujących się w niej bakterii. Skutki zatrucia metylortęcią są jeszcze poważniejsze i należą do nich: zanik czucia skórnego, zaburzenia równowagi, mowy, czy słuchu, a u kobiet w ciąży do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu płodu.

Co robić w przypadku wycieku rtęci?

Aby uchronić się przed działaniem chorobotwórczych oparów, trzeba jak najszybciej zebrać krople i zamknąć w szczelnym pojemniku (najlepiej w szklanym słoiku). Do tego celu można użyć gumowych rękawiczek oraz kartki papieru, czy zakraplacza. Absolutnie zabrania się używania środków czystości, gdyż wchodząc w reakcje z rtęcią tworzą bardzo niebezpieczne lotne związki. Nie wolno także posługiwać się miotłą lub odkurzaczem, gdyż powoduje to rozbicie kropel na mniejsze co utrudnia ich pozbieranie oraz prowadzi do powiększenia powierzchni parowania. Po zebraniu szkodliwej substancji należy zarówno ją, jak i wszystkie przyrządy mające z nią kontakt szczelnie zamknąć i zanieść do specjalnego punktu utylizacji lub odpowiedniej apteki. Wyrzucanie termometrów do zwykłego kosza na odpady karane jest grzywną w wysokości 5000 zł.

Bezpieczne zamienniki

W naszej aptece można znaleźć wiele zamienników tradycyjnych termometrów. Istnieje wiele rodzajów termometrów elektronicznych do wykonywania pomiarów w różnych miejscach ciała. Niektóre z nich kształtem przypominają rtęciowe i działają praktycznie na tej samej zasadzie. Inne umożliwiają wykonanie zabiegu w okolicach czoła, czy skroni, niektóre urządzenia są nawet w formie smoczka dla dziecka, aby maksymalnie ograniczyć czas zabiegu i stres dziecka z nim związany.

Medycyna rozwija się bardzo dynamicznie, a wraz z nią rynek termometrów. Nie należy więc ryzykować własnego zdrowia dla przestarzałych metod pomiaru temperatury ciała. Powinno się zadbać o swoje bezpieczeństwo, iść z duchem czasu i postępu, a zatem na dobre pozbyć się rtęci z najbliższego otoczenia i uniknąć narażenia nie tylko siebie, ale także swoich bliskich.

borbis

BRAK KOMENTARZY