Pękające pięty – jak sobie z nimi poradzić?

0
89
sposoby na popękane pięty

Pękające pięty nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale także często powodują ból przy chodzeniu. Niekiedy nawet samo poruszanie stopą jest niemożliwe. Ponadto ta przypadłość może być niebezpieczna dla zdrowia, ze względu na fakt, że pęknięcia skóry na piętach sprzyjają zakażeniom. Jak sobie radzić z taką dolegliwością? Czy są skuteczne specyfiki na popękane pięty? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Przyczyny pękających pięt

Przyczyn pękających pięt jest sporo, a do najczęstszych należą genetyczna tendencja do przesuszania się naskórka lub sucha skóra spowodowana niedostatecznym nawodnieniem organizmu. Także noszenie zbyt ciasnego obuwia skutkującego długotrwałym ściśnięciem stopy oraz skarpetek, które nie przepuszczają powietrza źle wpływa na stan naszych pięt. Ponadto zbyt mocne i częste usuwanie naskórka tarką bądź pumeksem daje odwrotny efekt do oczekiwanego, ponieważ odrasta on szybciej i jest grubszy, przez co sprawia większy dyskomfort. Na stan stóp wpływ ma również ogólny stan zdrowia – pękanie pięt może być skutkiem różnych chorób i schorzeń na przykład cukrzycy, niedoboru witaminy B5, czy też regularnego stosowanie leków, które rozrzedzają krew.

Domowe metody na pękające pięty

Istnieją pewne domowe sposoby, które pozwalają złagodzić problem pękających pięt. Przede wszystkim bardzo istotne jest systematyczne dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Przed stosowaniem tych metod dobrze jest postarać się o zagojenie ran na piętach, do czego świetnie sprawdzi się wyciąg zawierający sól z Morza Martwego. Pomocna może okazać się kąpiel z siemienia lnianego: należy zalać torebkę nasion wodą, zamoczyć pięty, po wyjęciu nie spłukiwać tylko poczekać aż warstwa wsiąknie w skórę i następnie można delikatnie usunąć martwy naskórek pumeksem. Inną metodą jest kąpiel z dodatkiem soli leczniczej na przykład bocheńskiej lub iwonickiej. Bezwzględnie nie wolno korzystać z kuchennej, ponieważ może nam to tylko zaszkodzić! Pozytywne efekty także przyniesie regularne moczenie stóp w wodzie z kozieradką i rumiankiem przez 15 minut, do której można dodać także dwie łyżki siemienia lnianego.

Kremy na popękane pięty

Jeżeli domowe sposoby zawiodą lub okażą się zbyt czasochłonne można skorzystać ze specjalnych preparatów dostępnych bez recepty. Jak je stosować? Po namoczeniu stóp delikatnie masować pięty tarką, następnie wysuszyć skórę i nałożyć krem nawilżający oraz grube, bawełniane skarpety na całą noc. W aptece i drogerii można dostać wiele specyfików na pękające pięty na przykład: Krem SCHOLL, krem ACERIN LAVENDI czy też kuracja UNDOFEN. Trzeba pamiętać, że zanim zaaplikujemy krem należy wyleczyć rany, które na nich powstały. Takie specyfiki należy stosować codziennie aż do uzyskania widocznej poprawy, a później co jakiś czas na podtrzymanie efektu.

Aby pięty pięknie wyglądały warto wyrobić sobie nawyk delikatnego ścierania naskórka po każdej kąpieli czy prysznicu. W ciepłej wodzie skóra stóp zmiękcza się i staje się łatwiejsza do ścierania. Dzięki regularności w końcu przestaniemy się wstydzić nieestetycznych pięt, a komfort chodzenia w obuwiu ulegnie znacznej poprawie.

borbis

BRAK KOMENTARZY