Ortoreksja – obsesja zdrowego jedzenia

0
1486
maniakalne liczenie kalorii

Różnego rodzaju zaburzenia odżywiania są niestety domeną XXI wieku. Każdego dnia można zobaczyć w Internecie idealne sylwetki, opracowane do perfekcji rutyny dnia, a także piękne i zdrowe posiłki. W tym ostatnim teoretycznie nie ma nic złego – pod warunkiem, że nie stanie się obsesją.

Ortoreksja – czym jest i jakie są jej objawy?

Ortoreksja to nic innego, a obsesja na punkcie zdrowego jedzenia i jakości przyjmowanego pokarmu. Jest to zaburzenie odżywiania, które niekiedy można spotkać również pod nazwą jedzenia korektywnego. Po raz pierwszy zostało zdefiniowane w 1997 roku przez lekarza Stevena Bratmana, który – jak się okazało – zdiagnozował sam siebie. Chorzy za wszelką cenę chcą unikać szkodliwej dla zdrowia żywności oraz dbają o to, aby utrzymać szczupłą sylwetkę. Największym problemem jest jednak fakt, iż pomimo podporządkowania swojego życia pod planowanie kolejnych posiłków, osoby dotknięte ortoreksją nie widzą postępów i nie są w stanie obiektywnie ocenić stanu swojej sylwetki. Systematycznie eliminują ze swojej diety kolejne pokarmy, a jakiekolwiek odejście od zasad skutkuje wystąpieniem ogromnego poczucia winy oraz lęku przed możliwymi efektami takiego działania. Objawy z początku absolutnie nie wydają się być czymś złym, natomiast rozwijają się w czasie. Chorzy poza sukcesywnym odchodzeniem od poszczególnych produktów żywnościowych bardzo często ćwiczą ponad swoje siły i tracą możliwość odczuwania głodu. W efekcie liczba potrzebnych składników odżywczych jest niedostarczana, a osoba dotknięta ortoreksją zaczyna cierpieć z powodu anemii, zawrotów głowy i problemów z koncentracją.

Czy obsesja zdrowego jedzenia to jest to samo, co maniakalne liczenie kalorii?

Obsesja zdrowego jedzenia niekoniecznie musi wiązać się z maniakalnym liczeniem kalorii. Chorzy często nie kontrolują jako tako wartości odżywczej, a jedynie skład konkretnego produktu. Mimo to, wykluczanie z diety coraz większej ilości jedzenia może prędzej czy później doprowadzić do niedożywienia. Podporządkowanie swojego życia posiłkom to jeden z pierwszych kroków do innych, jeszcze bardziej niebezpiecznych zaburzeń odżywiania. Poczucie winy wywołane zjedzeniem czegoś niezdrowego w dłuższej perspektywie może obniżyć samoocenę i wiarę w siebie, a fakt, że chory nie widzi postępów związanych ze swoją sylwetką często jest powodem, dla którego obsesyjne liczenie kalorii staje się kolejnym krokiem.

Leczenie ortoreksji

Leczenie zarówno tego, jak i innych zaburzeń odżywiania, musi opierać się przede wszystkim na odpowiedniej psychoterapii. Zdiagnozowanie ortoreksji bywa bardzo trudne, głównie ze względu na to, że objawy przez bardzo długi czas nie wydają się być niepokojące. Bardzo ważne jest to, aby we współpracy z psychodietetykiem wdrożyć odpowiednią dietę i wypracować zdrowe, nieobsesyjne nawyki żywieniowe. W niektórych przypadkach lekarz decyduje się na wdrożenie leczenia farmakologicznego.

 

Zaburzeń odżywiania absolutnie nie należy ignorować. Zdrowe jedzenie oraz unikanie produktów wysokoprzetworzonych jest jak najbardziej odpowiednie – należy jednak uważać, aby nie przerodziło się w ortoreksję.

borbis

BRAK KOMENTARZY