Opuchlizna na nogach – co oznacza?

0
702
bolące nogi

Opuchlizna na nogach jest problemem, który skutecznie utrudnia życie wielu z nas. Niestety często wykorzystujemy tylko doraźne środki, mające na celu chwilowo złagodzić objawy nie zastanawiając się, jakie może być źródło nawracających kłopotów.

Przyczyny opuchlizny na nogach

Powstawanie opuchlizny na nogach wiąże się z przesiąkaniem wody z krążącej krwi do naszych tkanek. Jest to sygnał dawany nam przez organizm, że coś się w nim zmienia lub niepokojącego dzieje. Wśród kobiet bywa to skutek chociażby nastania konkretnej fazy cyklu miesiączkowego, lecz też opuchlizna na nogach nierzadko towarzyszy ciąży. Czasem jest ona efektem reakcji alergicznych czy stanów zapalnych zapalny. Obrzęk kończyn dolnych może oznaczać, że należy zwyczajnie poczynić pewne zmiany w naszej diecie: zrezygnować z pokarmów bogatych w sól, włączyć większe ilości wody lub też ograniczyć picie alkoholu. W wielu przypadkach problem wiąże się się po prostu ze zmęczeniem, na przykład po ciężkiej, stojącej pracy czy długich, górskich wędrówkach. Jednak jeśli kłopot nawraca i nie jesteśmy w stanie się go pozbyć nie powinniśmy tego bagatelizować, ponieważ opuchlizna nóg sygnalizuje też wiele chorób.

Choroby wywołujące opuchliznę

Niestety nawracająca opuchlizna na nogach może posiadać również znacznie bardziej poważne podłoże: często zwiastuje ona różnego rodzaju choroby. Tutaj wskażemy chociażby zaburzenia pracy serca, szczególnie jeśli obrzęk idzie w parze z zawrotami głowy, dusznościami czy uczuciem niepokoju. Występuje on wskutek problemów z krążeniem, stąd właśnie zwiastuje zawał serca czy też chorobę wieńcową.  Często za zatrzymywanie się wody w organizmie i właśnie opuchliznę kończyn dolnych odpowiadają zmiany hormonalne, które oznaczają przykładowo kłopoty z pracą tarczycy. Często jest to również sygnał wysyłany nam przez naszą wątrobę: tutaj wskazać możemy jej niedoczynność w zakresie syntezy białek, marskość wątroby czy dużą przepuszczalności naczyń włosowatych.

Jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami?

Jeśli oprócz opuchniętych nóg zmagamy się również z innymi dolegliwościami lub wskazany problem jest mocno uporczywy i nawracający, powinniśmy koniecznie udać się z wizytą do lekarza, który zdecyduje o tym, jakie kroki następnie podjąć. Jeśli jednak potrzebujemy doraźnej pomocy dobrze jest postawić na leki przeciwobrzękowe, szczególnie te naturalne, takie jak Czarci Pazur z rutyną i ziołami Szwajcarski. Sprawdzić mogą się też okłady z wody z soli czy kąpiele letnie. Metodą znaną już naszym babciom jest opatrunek z kapusty: jej liście najlepiej jest delikatnie obwiązać bandażem w miejscach szczególnie problematycznych. Oczywiście nie zapominajmy, że w uniknięciu wielu kłopotów pomoże nam zdrowy styl życia a także regularna aktywność fizyczna.

Opuchlizna nóg może mocno utrudniać nam życie, dlatego warto jest odpowiednio przeciwdziałać. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować symptomów dawanych nam przez organizm, ponieważ im szybciej zaczniemy leczenie tym lepiej.

borbis

BRAK KOMENTARZY