Olej goździkowy – skarbnica właściwości prozdrowotnych

0
331
olej-ból-zęba

Olejek goździkowy słynie z szeregu cudownych właściwości. Chociaż głównie stosowany był do dezynfekcji oraz znieczulenia, można stosować go do pielęgnacji oraz wielu innych problemów zdrowotnych.

Zdrowotne działania olejku goździkowego

Eugenol jest substancją pozyskiwaną z olejku goździkowego, używaną w produkcji past do zębów, ale także jako składnik tymczasowych wypełnień dentystycznych i znieczuleń. Poza tym, można go także w niewielkiej ilości nakładać bezpośrednio na bolące miejsce, a będzie działał przeciwbólowo. Jako główna substancja czynna, eugenol może także okazać się pomocny podczas leczenia niestrawności, choroby lokomocyjnej, a nawet czkawki.  Dzięki właściwościom rozgrzewającym oraz zapewniającym przekrwienie – olejek okaże się skuteczny w redukcji bólu stawów i mięśni, nawet w przypadku, gdy owy dyskomfort spowodowany jest stresem. Cechy bakteriobójcze wpływają także na ograniczenie rozwoju roztoczy, więc olej goździkowy będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików. Ponadto, zwalcza infekcje oraz rany dzięki właściwościom antyseptycznym, a także wpływa na likwidowanie wolnych rodników w organizmie, odpowiedzialnych za rozwój choroby serca bądź raka. Co więcej, olej działa antystresowo, ponieważ usuwa zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne, odświeża umysł, wpływa pozytywnie na pracę mózgu, ale również może być używany podczas leczenia zaburzeń psychicznych jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Olej goździkowy w pielęgnacji

Olej goździkowy jest także odpowiedni, a przede wszystkim efektywny, w leczeniu trądziku, ze względu na swoje antybakteryjne właściwości. Działa stymulująco, więc często dodaje się go do kremów, które mają zapobiegać powstawaniu zmarszczek i zapewnić młody wygląd cery. Ze względu na intensywny goździkowy aromat olej nierzadko dodawany jest do perfum, a także stosowany przy produkcji mydła, gdzie często występuje jako substancja aktywna.

Inne zastosowania oleju

Produkt to także skuteczny środek na owady, stosuje się go przy tworzeniu świeczek odstraszających insekty, choć daje optymalne efekty, gdy skropimy olejem prześcieradła na noc. Poza tym, wpływa on pozytywnie na samopoczucie, dlatego stale używa się go w aromaterapii, samego lub łącznie z innymi olejami, gdyż z wieloma idealnie się komponuje. Co ciekawe, olejek goździkowy stosuje się także jako dodatek do dań, ze względu na swój bogaty aromat, ale także właściwości korzystne dla układu pokarmowego.

Niewątpliwie, olej goździkowy staje się domowym niezbędnikiem ze względu na jego niesamowite właściwości, z których skorzysta każdy. Do tego, jest przystępny cenowo oraz można go otrzymać w każdej aptece.

borbis

BRAK KOMENTARZY