Odmrożenia – jak postępować?

0
273
odmrożone-ręce

Długie, zimowe spacery oraz uprawianie popularnych w tym mroźnym okresie sportów jak narciarstwo, czy snowboard sprzyja powstawaniu odmrożeń. Niestety nie każdy z nas wie, jak właściwie postępować w ich przypadku i co zrobić, aby nie miało ono przykrych skutków. Na szczęście nie wszystkie z rodzajów odmrożeń wymagają od razu hospitalizacji. Z częścią jesteśmy w stanie spokojnie poradzić sobie za pomocą domowej apteczki.

Jak się chronić przed odmrożeniem: najczęstsze przyczyny odmrożeń

Według definicji odmrożenie to zatrzymanie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych za sprawą niskich temperatur. Powoduje ono czasowe lub nieodwracalne uszkodzenie skóry na danej kończynie. Przede wszystkim jego przyczyną jest niska temperatura, ale do powstania odmrożenia przyczynia się również wiatr i wilgoć. Uszkodzenie skóry za sprawą mrozu zazwyczaj dotyka obwodowych części ciała, na przykład uszu, nosa i palcy u rąk oraz stóp. W przypadku kończyn dolnych główną przyczyną powstawania odmrożeń jest noszenie mokrego obuwia. Zapobiegać im można przede wszystkim poprzez dobór odpowiedniej  odzieży do panującej pogody. Przed utratą dużej ilości ciepła zabezpieczy nas także czapka oraz ciepłe skarpety. W ochronie przed zimnem może nam także pomóc używane tłustego kremu. Ruch na świeżym powietrzu także wspomaga krążenie krwi, jednak gdy panuje siarczysty mróz warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nie lepiej jednak zostać w domu. W parze z odmrożeniami idzie często spożywanie środków psychoaktywnych, z tego względu, że mogą one potęgować w nas uczucie ciepła, przez co nie jesteśmy w stanie obiektywnie określić panującej na zewnątrz temperatury. Jako, że jego przyczyną są problemy z krążeniem wiele chorób może sprawiać, że szybciej dojdzie do odmrożenia skóry. Szczególnie dbać o siebie powinni cukrzycy, osoby niedożywione czy zmagające się z ogólnym osłabieniem organizmu.

Rodzaje odmrożeń

Wyróżniamy cztery rodzaje odmrożeń. Pierwszy i zarazem najlżejszy stopień odmrożenia cechuje się przejściowymi zaburzeniami krążenia. W takim przypadku skóra zazwyczaj staje się zaróżowiona, czemu towarzyszy pieczenie. W przypadku drugiego stopnia pojawia się zasinienie i obrzęk, a także pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Odczuwalny jest również mocny ból. W przypadku odmrożenia trzeciego stopnia pojawia się już martwica skóry, która może dotknąć głębiej zlokalizowanych tkanek. Najpoważniejsze jest jednak odmrożenie czwartego stopnia, kiedy to martwica obejmuje głębsze warstwy skóry, a nawet może dotknąć większego obszaru ciała, na przykład całego palca.

Jak postępować w przypadku odmrożenia?

Przede wszystkim trzeba chronić odmrożoną część ciała przed zimnem. Gdy będziemy mieli taką możliwość należy polewać zmarznięte miejsce wodą; na początku letnią i z czasem coraz cieplejszą. W momencie, kiedy zauważymy pęcherze wypełnione płynem surowiczym nie wolno ich przebijać, ponieważ może to prowadzić do zakażenia Szybkiej interwencji lekarza wymagają jednak przede wszystkim odmrożenia III i IV stopnia. Wtedy najważniejszy jest czas.

Skutki odmrożeń mogą być często tragiczne, dlatego szczególnie zimą warto jest zwracać szczególną uwagę na to, jaka jest pogoda oraz czy odpowiednio dobraliśmy strój. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stopnia odmrożenia lub też dane objawy występują przez dłuższy czas warto jest skonsultować się z lekarzem.

borbis

BRAK KOMENTARZY