Objawy fotodermatozy

0
313
uczulenie-na-slonce

Wiele osób po dłuższym kontakcie z mocnym słońcem odczuwa dyskomfort na skórze. Najbardziej narażone na szkodliwe promieniowanie słoneczne są takie części ciała jak ramiona, ręce oraz twarz. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że popularne “uczulenie na słońce” to jedna z chorób skóry wchodzących w skład zespołu dolegliwości nazywanych fotodermatozą. Jest to, najprościej rzecz ujmując, niewłaściwa reakcja cery na słońce.

Czym dokładnie jest fotodermatoza?

Fotodermatozę najłatwiej skojarzyć z popularnym i powszechnie występującym uczuleniem na słońce, co jednak nie jest do końca prawdą. Dolegliwości skórne można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszą z nich są poparzenia, czyli prawidłowa reakcja każdego rodzaju skóry na brak zabezpieczenia przed silnym promieniowaniem słonecznym. Kolejnymi są nieprzyjemne objawy innych chorób, które nasilają się pod wpływem kontaktu ze słońcem i należą do nich łuszczyca, czy porfiria. Ostatnią jest właśnie fotodermatoza, czyli wiele dolegliwości związanych z nadwrażliwością skóry nie tylko na  promieniowanie UV, ale także podczerwień emitowaną przez fale elektromagnetyczne. Problem ten dotyka około 10% wszystkich ludzi na świecie, ale nie wszyscy poddają się profesjonalnej terapii lekarskiej.

Przyczyny i objawy

Ciężko jest jasno określić typowe przyczyny fotodermatozy. Wiadomo, że wpływ na to mogą mieć czynniki egzogenne oraz endogenne, ale także idiopatyczne, czyli o niewyjaśnionym podłożu. Do tych pierwszych zalicza się szkodliwe działanie bodźców ze środowiska zewnętrznego, a do najczęstszych zalicza się antybiotyki, leki antyalergiczne, przeciwbólowe, kosmetyki zawierające retinol, czy niektóre zioła takie jak dziurawiec. Czynniki  wewnątrzustrojowe to uwarunkowania genetyczne, czy zaburzenia działania układu odpornościowego. Dyskomfort wywołują nieprzyjemne dolegliwości występujące w miejscach wystawionych na najdłuższe i bezpośrednie działanie promieniowania. Do objawów zalicza się zaczerwienienia, wysypki, swędzenie, pieczenie, a także opuchliznę.

Leczenie

Pomimo tego, że problem jest popularny i występuje powszechnie, wciąż niewielka liczba osób zdaje sobie sprawę z powagi konsekwencji jakie może pociągnąć za sobą nieleczona fotodermatoza. Aby podjąć właściwe leczenie konieczna jest konsultacja ze specjalistą i prawidłowo postawiona diagnoza. Kluczowe jest rozpoznanie podłoża i rodzaju choroby. Nie należy czekać na samoistne ustąpienie niekomfortowych symptomów. Przy wystąpieniu reakcji fototoksycznych, czy fotoalergicznych dermatolog ma za zadanie stwierdzić jakie substancje je wywołały, jak je ewentualnie zamienić czy zniwelować ich szkodliwe działanie oraz jaki rodzaj terapii podjąć. Warto także pamiętać, aby maksymalnie zabezpieczyć skórę przed drażniącym działaniem słońca, poprzez używanie wysokiej jakości filtrów. Jednym z polecanych kosmetyków jest krem do twarzy i ciała Capital Soleil Vichy, dostępny w naszej aptece. Odpowiednie zapobieganie jest w stanie znacznie zniwelować przykre skutki nadmiernego nasłonecznienia.

Jeśli zauważy się niepokojące zmiany skórne spowodowane dłuższym przebywaniem na słońcu warto zasięgnąć porady lekarza, gdyż nieleczone fotodermatozy mogą pociągnąć za sobą przykre komplikacje, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne. Prawidłowo postawiona diagnoza oraz odpowiednie leczenie jest w stanie uchronić przed szeregiem niepożądanych konsekwencji.

borbis

BRAK KOMENTARZY