Niedoczynność tarczycy – jak ją rozpoznać?

0
1059
niedoczynnosc_tarczycy

Zmagasz się z ciągłym zmęczeniem i przybierasz na wadze mimo zdrowego stylu życia? A może masz wiecznie obniżony nastrój i zauważasz u siebie pogorszenie koncentracji i pamięci? To mogą być skutki niedoczynności tarczycy. Dowiedz się, jakie są jej pozostałe objawy i jak ją leczyć.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów dokrewnych – ma wpływ na pracę całego organizmu poprzez regulowanie procesów metabolicznych. Jej niedoczynność to, w dużym uproszczeniu, niedobór produkowanych przez nią hormonów. Tarczyca jest niewielkim gruczołem znajdującym się w przednio-dolnej części szyi, który wytwarza 3 hormony: trójjodotyroninę, tyroksynę oraz kalcytoninę – z jej niedoczynnością mamy do czynienia wtedy, gdy hormony te nie są wydzielane w odpowiednich ilościach. Najczęstszymi przyczynami zaburzeń na tym tle jest zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto), niedobór lub nadmiar jodu czy działanie niektórych leków. Choroby tarczycy są coraz bardziej powszechne – zmaga się z nimi już co piąty Polak, przy czym warto nadmienić, że niedoczynność tarczycy u kobiet występuje znacznie częściej.

Niedoczynność tarczycy – objawy

Co powinno Cię skłonić do zainteresowania się zdrowiem swojej tarczycy? Do symptomów niedoczynności tarczycy należą między innymi ciągłe zmęczenie i słaba kondycja psychiczna. Niepokoić więc powinny: nadmierna senność, spowolnienie ruchów czy spłycony oddech, a także takie problemy jak słaba pamięć i trudności z utrzymaniem koncentracji. Chorym często towarzyszy również obniżony nastrój, a także takie zaburzenia jak lęki, bezsenność, nerwowość czy depresja.

Częstymi objawami, na które skarżą się pacjenci są tycie przy jednoczesnym braku apetytu oraz zatrzymywanie się wody w organizmie i zaparcia. U kobiet mogą pojawić się także zaburzenia miesiączkowania. O problemach z niedoczynnością tarczycy może informować również łamliwość włosów i paznokci oraz sucha skóra. Jednym z bardziej charakterystycznych sygnałów, że mamy problemy z tarczycą są też „brudne” łokcie i kolana.

Jak widać, sygnały informujące o chorobach tarczycy są tak różnorodne, i tak powszechne zarazem, że trudno jest je powiązać z pracą jednego małego gruczołu. Nieleczona niedoczynność tarczycy może jednak mieć bardzo poważne konsekwencje, w tym choroby układu krążenia i niepłodność, więc warto uważnie obserwować swój organizm.

Choroby tarczycy – diagnoza

Najważniejszym krokiem ku zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy są badania hormonalne. Na początku powinno się zbadać stężenie TSH we krwi, następnie poziom tyroksyny. Można to nawet zrobić samodzielnie w domu za pomocą niedrogich testów diagnostycznych. W przypadku wyniku pozytywnego, należy udać się do endokrynologa, a ten może przeprowadzić kolejne badania, na przykład pomiar stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych w surowicy oraz USG tarczycy, które pozwolą ustalić dokładną przyczynę problemów z tarczycą.

Leczenie i dieta przy niedoczynności tarczycy

Leczenie niedoczynności tarczycy sprowadza się głównie do przyjmowania preparatów tyroksyny, czyli uzupełniania brakujących hormonów tarczycy. W początkowej fazie leczenia endokrynolog po dobraniu dawki często zaleca badanie stężenia TSH kilka razy w roku, aby sprawdzić, jak organizm reaguje na nowy lek. Gdy poziom hormonów będzie już ustabilizowany, chorzy powinni kontrolować pracę tarczycy raz lub dwa razy w roku. Oprócz leczenia tyroksyną, można wzmacniać swój organizm w walce z chorobą za pomocą odpowiedniej diety. Warto wprowadzić do swojego jadłospisu żywność zawierającą selen, cynk i żelazo oraz dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości jodu, który przy niedoczynności tarczycy jest szczególnie istotny.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY