Nerwica depresyjna a depresja nerwicowa – czym się różnią?

0
4122
zaburzenia

Nerwica depresyjna i depresja nerwicowa to dwa różne schorzenia, które są częstym problemem w dzisiejszym świecie. Mają one bardzo podobne objawy, dlatego pewien problem może stanowić rozróżnienie wskazanych chorób. Dlatego dzisiaj napiszemy więcej na temat występujących pomiędzy nimi różnic.

Depresja nerwicowa, czyli dystymia

Depresja nerwicowa nazywana jest inaczej dystymią. Stanowi ona odmianę przewlekłej depresji, gdzie choremu dodatkowo towarzyszy duży lęk. Ciężko jest doszukiwać się jej przyczyn, ponieważ może ich być naprawdę dużo. Często wiąże się zarówno z wszelkiego rodzaju zaburzeniami pracy układu hormonalnego, towarzyszy innym chorobom psychicznym, a także duży wpływ mogą mieć na jej rozwój różnego rodzaju, ciężkie  wydarzenia z naszego życia. Zasadniczo wśród osób, które zmagają się z dystymią stwierdza się mniejszą produkcję serotoniny lub też noradrenaliny, a także problemy związane z układem neuroprzekaźników. Jakie jeszcze są objawy depresji nerwicowej, poza często nieuzasadnionym odczuwaniem lęku wielu sytuacjach? Jest to duże zmęczenie, wahania nastrojów, kłopoty ze snem, poczucie bezsensu życia, unikanie  wszelkich spotkań z innymi ludźmi. Warto jest dodać, że w przypadku depresji nerwicowej, zazwyczaj poczucie pustki czy bezsensu nie jest aż tak głębokie, jak w przypadku klasycznej depresji. Zasadniczo wskazaną chorobę diagnozuje się w przypadku utrzymywania się wskazanego stanu przez minimum 2 lata.

Czym jest nerwica depresyjna?

Nerwica depresyjna jest z kolei kwalifikowana jako zaburzenie lękowe, któremu towarzyszą stany depresyjne. Głównym uczuciem, które jest praktycznie nieodzowne wśród osób zmagającym się ze wskazaną chorobą jest ciągłe poczucie niepokoju, które bardzo często nie ma racjonalnych podstaw, lecz jednocześnie chory nie może się go pozbyć. Dodatkowo pojawiają się stany depresyjne, związane z chociażby z mocnymi spadkami nastroju, problemami z koncentracją. Charakterystycznymi dla wskazanej jednostki chorobowej są także różne fobie czy nadmierne skupianie się na swojej sytuacji zdrowotnej, co prowadzić może nawet do hipochondrii. Warto też wspomnieć też o objawach fizycznych, takich jak drżenie rąk, nawracające bóle brzucha i głowy, a także boleści w okolicach klatki piersiowej. Na rozwój wskazanej choroby oddziaływać mogą zarówno czynniki genetyczne jak i środowiskowe. Pewne predyspozycje do zapadnięcia na daną chorobę mają też osoby wykazujące poszczególne cechy osobowości.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Koniecznie musimy pamiętać, że dbałość o nasze zdrowe psychiczne, jest równie istotne jak samopoczucie fizyczne, dlatego gdy zaczniemy zauważać u siebie nawracające, niepokojące objawy koniecznie należy udać się do specjalisty! Każdy przypadek rozważany jest w sposób indywidualny, nie ma jednej drogi leczenia, która w stu procentach sprawdzi się w wszystkich. Zasadniczo bardzo istotne będzie zarówno w przypadku nerwicy i depresji wdrożenie psychoterapii. W zależności od rozwoju choroby wybierana jest przez lekarzy też farmakoterapia – szczególnie jednak stawia się na nią w przypadku depresji.

Podkreślmy, że wizyta u psychologa nie jest niczym wstydliwym. Choroby psychiczne również należy leczyć, dlatego pamiętajmy, aby o siebie dbać!

borbis

BRAK KOMENTARZY