Nawracające infekcje intymne – jak z tym walczyć?

0
1790
problemy intymne

Nawracające infekcje intymne są problemem, który dotyka wiele kobiet i powoduje duży dyskomfort w wielu codziennych sytuacjach. Skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu!

Przyczyny infekcji intymnych

Ekosystem pochwy zdrowej kobiety z ponad 90% składa się z bakterii. Znajdują się tam zarówno „dobre” bakterie, lecz również te wywołujące choroby, których jednak poziom kontrolowany jest na bieżąco poprzez kwaśny odczyn, który w parze idzie z odpowiednim PH. Tutaj bardzo ważną rolę odgrywają bakterie kwasu mlekowego, które właśnie odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego odczynu, a także produkują nadtlenek wodoru posiadający bakteriobójcze działanie. Całość też hamuje rozwój grzybów. Co może zaburzyć naszą gospodarkę bakteryjną? Tutaj przyczyn może być naprawdę wiele, między innymi wskażmy nieodpowiednią dbałość o okolice intymne czy przelotne kontakty seksualne bez stosowania prezerwatywy. Jednocześnie dużą rolę odgrywa tutaj nasz styl życia, a mianowicie chociażby sposób odżywiania – duży wpływ ma ilość cukru w diecie, lecz również oddziaływać na poziom dobrych bakterii może stres. Istotne są też choroby, na przykład cukrzyca, lecz problemy mogą pojawić się także w okresie menopauzy oraz ciąży.

Jakie problemy pojawiają się najczęściej?

Infekcje intymne mają podobne objawy, w związku z czym bardzo trudno będzie nam samodzielnie określić, co może nam dolegać. Najbardziej charakterystycznymi są: przewlekłe pieczenie, świąd czy nawet ból okolic intymnych. Pojawić mogą się też nadmierne upławy czy wydzieliny w innym kolorze niż dotychczas. Występują zarówno w przypadku infekcji grzybiczych, które wiążą się z rozwojem drożdżaków w pochwie, jak i bakteryjnych. Pierwszym ze wspomnianych zarazić się można korzystając z publicznej toalety czy też na basenie, lecz również świetną pożywką dla drożdży jest cukier, dlatego jak już zostało wcześniej wspomniane, na omawiane infekcje w szczególności narażone są osoby spożywające dużo cukru. Z kolei problemy o podłożu bakteryjnym wiążą się z pomnożoną ilością bakterii, która może doprowadzić nawet do stanów zapalnych.

Jak zapobiegać? Czym leczyć?

W myśl starej zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć zacznijmy od tego, co robić, aby nie doprowadzać do infekcji intymnych. Tutaj wskażmy między innymi regularną dbałość o higienę i stosowanie płynów o odpowiednim pH. Warto jest podkreślić, że dużą rolę odgrywa tutaj także stosowanie prezerwatyw, zwłaszcza wśród kobiet, które mają wielu partnerów seksualnych. Wybierając bieliznę stawiajmy na tą z naturalnych, przewiewnych materiałów. Istotną rolę ma tu zrównoważona dieta. Co, jednak gdy dojdzie do infekcji? Najlepiej jest udać się do lekarza, który zaleci nam najlepsze leczenie – tutaj stosuje się doustne tabletki z pałeczkami kwasu mlekowego, a także specjalne dopochwowe probiotyki.

Infekcje intymne to problem, który dotyka wielu kobiet. Warto jednak jest wiedzieć, co robić kiedy tak uporczywy problem się pojawi.

borbis

BRAK KOMENTARZY