Modna detoksykacja

0
1230
modna detoksykacja

W organizmie człowieka przebiega stały, naturalny proces detoksykacji, czyli oczyszczania. Organami odpowiedzialnymi za jego prawidłowy przebieg są wątroba, nerki i jelita. Ich najważniejszym zadaniem jest sortowanie niepożądanych substancji, ich magazynowanie i wydalanie. Wątroba produkuje i wydziela żółć, która emulguje tłuszcze, oczyszcza krew z nagromadzonych w niej toksyn i ze zbędnych związków metabolicznych, w tym toksyn pokarmowych, hormonów, leków itp. Większość z tych związków wątroba rozkłada na proste substancje, neutralne dla ustroju, które potem są wydalane z moczem lub kałem.

Jeśli chcemy wspomóc detoksykację, w pierwszej kolejności powinniśmy wspomóc pracę wątroby, ponieważ wszystkie toksyczne substancje znajdujące się w naszym organizmie przechodzą przez ten narząd. Kiedy wątroba jest przeciążona, niebezpieczne toksyny dostają się z powrotem do organizmu.

Drugim krokiem jest oczyszczenie nerek. Nie magazynują one toksyn, ale utrzymują ilość wody na stałym poziomie. Jeśli tracimy wodę np. na skutek zbyt małej ilości wypijanych płynów, wówczas nerki zmniejszają ilość wody w moczu. Aby więc usuwać produkty szkodliwe nerki potrzebują dużej ilości czystej wody.

Zanieczyszczone środowisko, zła dieta, mała ilość wypijanych płynów sprawiają, że organizm traci zdolność samodzielnego oczyszczania się i musimy ten proces wspomagać. Za nagromadzenie się substancji szkodliwych odpowiedzialny jest też brak ruchu – upośledzone krążenie sprzyja gromadzeniu się toksyn. Drugi powód to niedotlenienie organizmu przebywającego zamiast na świeżym powietrzu w zamkniętych, często ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

OTO KILKA SPOSOBÓW NA „CZYSTY” ORGANIZM:

  1. Jedz regularnie – 5 posiłków dziennie.
  2. Pamiętaj o błonniku.
  3. Pij wodę minimum 2 litry dziennie.
  4. Ruszaj się najlepiej na świeżym powietrzu.


Z POMOCĄ PRZYJDĄ TEŻ ZIOŁA, KTÓRE WSPOMOGĄ DETOKSYKACJĘ

mniszek lekarskiMniszek lekarski to roślina o bardzo silnym działaniu oczyszczającym. Napar z mniszka lekarskiego najlepiej pić w okresie wiosennym. Wtedy wytwarza on mannitol – związek chemiczny, który znalazł zastosowanie w leczeniu wysokiego ciśnienia. Dodatkowo mniszek lekarski ma działanie moczopędne, czyli pomaga usuwać toksyny z organizmu.

Skrzyp polny to jedno z ulubionych ziół kobiet. Napar ze skrzypu dostarcza organizmowi niezbędnych mikroelementów. Zawarta w ziele krzemionka wzmacnia włosy i paznokcie. Dodatkowo roślina ta ma właściwości zmniejszające opuchliznę. Można więc ją wykorzystać w celu zniwelowania opuchlizny na przykład wokół oczu. Kolejnym atutem skrzypu są właściwości redukujące cellulit. Kwas krzemowy zawarty w skrzypie wpływa na uelastycznienie naskórka, dzięki czemu skóra staje się bardziej wygładzona.

Fiołek trójbarwny, czyli potocznie bratek, roślina, która znalazła zastosowanie w kuracjach odchudzających. Ze względu na swoje silne działanie moczopędne przyspiesza metabolizm i usuwa toksyny z organizmu. Jest też świetnym sposobem zwalczającym niedoskonałości skórne, np. trądzik.

Morszczyn pęcherzykowaty działa zbawiennie na układ pokarmowy oraz wspomaga działanie innych ziół. Z uwagi na zawartość jodu ostrożnie stosować go należy u osób cierpiących na choroby tarczycy.

aloesAloes znany jest ze swoich właściwości łagodzących. Ma właściwości przeczyszczające i wspomagające pracę przewodu pokarmowego. Jest stosowany w leczeniu wrzodów trawiennych i przy nadwrażliwości jelita grubego.

Cytryna wspomaga pracę wątroby i jej oczyszczanie ze szkodliwych substancji oraz ułatwia rozpuszczanie kamieni żółciowych. Choć ma kwaśny smak, działa na organizm zasadowo, dzięki czemu usprawnia proces jego detoksykacji. Aby odkwasić organizm, pij codziennie wodę z wyciśniętym sokiem z cytryny. Taki napój warto też wypijać rano na czczo, by pobudzić jelita do pracy.

Zielona herbata reguluje trawienie i wspomaga metabolizm wątrobowy, a obecne w niej katechiny przyśpieszają spalanie tłuszczów. Zawiera polifenole wymiatające toksyczne wolne rodniki tlenowe, chroniąc przed nowotworami i chorobami układu krążenia. Oczyszcza też skutecznie organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii. Aby wydobyć z herbaty jej cenne właściwości, zalej listki wodą o temperaturze ok. 80°C.

Buraki mają działanie odkwaszające i oczyszczające. Zawierają barwnik betaninę, która nie tylko ma właściwości antyoksydacyjne, ale też usprawnia pracę wątroby i woreczka żółciowego, dzięki czemu toksyny są szybciej usuwane z organizmu. Obecny w burakach błonnik pobudza jelita do pracy, pomagając oczyścić je z resztek pokarmowych, reguluje też poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Warto kilka razy w tygodniu pić sok z tych warzyw.

selerSeler, zarówno korzeniowy, jak i naciowy zawierają dużo błonnika i mają właściwości antyoksydacyjne, oczyszczające i odkwaszające organizm. Pobudzają przemianę materii i usuwają kwas moczowy, którego nadmierna ilość odkłada się w postaci kryształów w stawach, co prowadzi do ich niszczenia.

Natka pietruszki zawiera dużo chlorofilu wspomagającego detoksykację. Likwiduje on nieprzyjemny zapach często towarzyszący zaburzeniom metabolicznym. Natka działa moczopędnie, zapobiega infekcjom dróg moczowych, pomaga usuwać metabolity leków z organizmu.

Figi mają właściwości odtruwające, przeciwutleniające, a także przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze. Suszone owoce korzystnie wpływają na pracę wątroby, a dzięki dużej zawartości błonnika regulują pracę układu pokarmowego, a także obniżają poziomu cholesterolu we krwi. Są bogate w potas, który zapobiega obrzękom.

zurawinaŻurawina ma działanie moczopędne i przyśpiesza detoksykację. Podobnie jak inne owoce czerwone (m.in. maliny, wiśnie, jagody), które również pomagają usuwać szkodliwe substancje z organizmu – zawiera sporo błonnika usprawniającego perystaltykę jelit oraz antocyjany z grupy przeciwutleniaczy niszczące wolne rodniki tlenowe, co sprawia, że zapobiega nowotworom i chorobom układu krążenia. Świeże owoce i sok z żurawiny zawierają substancje o właściwościach antybakteryjnych – zapobiegają osiedlaniu się bakterii na ściankach dróg moczowych i pęcherza moczowego.

Kapusta – najlepiej kiszona; oprócz licznych przeciwutleniaczy, witamin i minerałów zawiera siarkę (podobnie jak brokuły i czosnek), która usprawnia pracę wątroby i wspomaga oczyszczanie organizmu z substancji toksycznych. Dzięki obecności błonnika kapusta pobudza jelita do pracy, a ponieważ zawiera probiotyki, wzbogaca mikroflorę układu pokarmowego w dobre bakterie, dzięki czemu poprawia trawienie i reguluje wypróżnienia. Przy zaparciach warto pić sok z kiszonej kapusty.

Kasza jaglana, jako jedyna wśród kasz, działa zasadotwórczo, a więc odkwasza organizm, co istotnie przyśpiesza proces oczyszczania. Ma także właściwości antytoksyczne i przeciwgrzybicze. Pozytywnie wpływa na trawienie, może być pomocna w leczeniu niestrawności. Dzięki obecności błonnika usuwa z jelit zalegające resztki pokarmowe i uboczne produkty przemiany materii. Zawartość krzemionki korzystnie wpływa na wygląd skóry, paznokci i włosów.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY