Maści rozgrzewające – sposób na szybki powrót do zdrowia

0
513
maść-rozgrzewająca

Stłuczenia, urazy, obrzęki – z pomocą w tych dolegliwościach, z pewnością przychodzą leki, a także środki interwencji doraźnej. Jednak, aby wspomóc proces leczenia i szybko wrócić do zdrowia, warto używać także maści rozgrzewających, które bezpośrednio oddziałują na mięśnie i stawy. Do czego jeszcze należy je stosować?

Czym są maści rozgrzewające?

Maść rozgrzewająca należy do kategorii środków przeciwbólowych zawierających składniki, które mają za zadanie podrażniać końcówki nerwowe naszej skóry. Z kolei rozszerzenie naczyń krwionośnych prowadzi do lepszego ukrwienia miejsca z dolegliwością bólową oraz czyni je częścią ciała bardziej wrażliwą na działanie substancji aktywnych w maści. Stanowią one także doskonałą alternatywę dla doustnych środków farmakologicznych. Działają one miejscowo, przez co precyzyjniej trafiają w źródło bólu i nie obciążają układu pokarmowego. Z tego względu są niezwykle użyteczne w przypadku różnego rodzaju chorób reumatycznych, takich jak zapalenie stawów czy mięśni. Właściwości maści usprawniają regenerację uszkodzonych części ciała, redukują tzw. sztywność stawów, a także pomagają zmniejszyć ryzyko przyszłych kontuzji.

Po co i kiedy je stosować?

Stosowanie różnego rodzaju maści polecane jest przede wszystkim osobom pracującym fizycznie, które regularnie uprawiają sport i mogą doświadczyć ewentualnych kontuzji. Substancje, takie jak kapsaicyna, węgiel aktywny z żelazem, mentol czy ekstrakt z papryczki chili działają przeciwbólowo, znieczulająco oraz rozgrzewająco. Dzięki temu mięśnie i stawy mogą w odpowiedni sposób odpocząć po intensywnym wysiłku fizycznym lub się na niego przygotować. Leczenie stłuczeń i innych urazów powierzchniowych maścią może być bardzo efektywne także ze względu na częstą obecność substancji przeciwzapalnych. Dodatkowo zalecane jest ich użycie u osób, które przewlekle skarżą się na duże obrzęki stawowe lub cierpią na żylaki. Rozgrzewające działanie maści można wykorzystać również jako domowy sposób na infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci. Miejscowe stosowanie preparatu zwiększa uczucie ciepła, pomaga odetkać nos, ułatwia oddychanie oraz przyspiesza leczenia kaszlu.

Rodzaje maści na szybki powrót do zdrowia

  • Maść końska – zaleca się ją przy wielu schorzeniach układu kostno-szkieletowego oraz mięśniowego. Jest kombinacją ziół i olejków, która ma swoje korzenie w tradycyjnych recepturach ludowych, a jej skuteczność jest znana od stuleci.
  • Maść konopna – rozgrzewający balsam na bazie ekstraktów roślinnych służy kompleksowej pielęgnacji skóry. Najcenniejszym składnikiem balsamu jest olej z nasion konopi siewnych, który niezwykle korzystnie wpływa na naskórek poprzez jego zmiękczenie, wygładzenie i stymulację do rewitalizacji.
  • Maść niedźwiedzia – ma ona bardzo zbliżone właściwości do maści końskiej, jednak najczęściej jest stosowana przez sportowców. Zastosowanie maści niedźwiedziej powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz znaczne poprawienie krążenia krwi w miejscu aplikacji.

Korzystanie z naturalnych właściwości maści rozgrzewających pomoże w walce z wieloma urazami. Warto jednak pamiętać, że takie preparaty dobrze sprawdzą się pomocniczo, lecz nie można ich stosować przy ostrych zespołach bólowych jako jedyne rozwiązanie lecznicze.

borbis

BRAK KOMENTARZY