Leki homeopatyczne – opis działania i skuteczność

0
5856
Leki homeopatyczne - jak działają, jak stosować?

Homeopatia jest dziedziną, o której większość ludzi słyszy, ale niewielu wie, na czym ona właściwie polega. Często mylona jest z ziołolecznictwem lub tabletkami wywołującymi jedynie efekt placebo. Prawda jednak wygląda inaczej, a leki homeopatyczne coraz częściej są przepisywane pacjentom – zarówno tym, którzy przychodzą do lekarza po raz pierwszy, jak i tym, w przypadku których nie zadziałały inne preparaty. Jak działają i w jakim stopniu pomagają w walce z chorobą?

Homeopatia – na czym polega?

Homeopatia jest stosowana od ponad dwóch wieków, a za jej twórcę uznaje się Samuela Hahnemanna. Leczenie tą metodą opiera się na zasadzie podobieństwa, co oznacza, że podaje się pacjentowi bardzo małe dawki substancji aktywnych wywołujących podobne objawy, do tych, które są już obserwowane u chorego. Dla porównania, w medycynie akademickiej lekarstwa działają odwrotnie – wywołują objawy przeciwne do symptomów danej choroby. Sam lek homeopatyczny u osoby zdrowej mógłby więc wywołać chorobę, ale zastosowany w przypadku określonej infekcji skutecznie pobudza organizm do walki z chorobą.

Czym są leki homeopatyczne?

Skoro już wiadomo, jak działają leki homeopatyczne, warto dowiedzieć się również, z czego są zrobione. Są to środki oparte na całkowicie naturalnych składnikach. Można wyróżnić tutaj leki roślinne, zwierzęce i mineralne. Te pierwsze zazwyczaj służą do zwalczania objawów chorobowych, a te drugie do leczenia przewlekłych schorzeń. Z pozyskanych substancji tworzy się tzw. pranalewki, które następnie są mocno rozcieńczane. Lekarstwa homeopatyczne najczęściej występują w postaci granulek, ale można je znaleźć również w formie tabletek, syropów, maści czy kropel.

Leki homeopatyczne – opis działania i skuteczność

Dzięki temu, że leki homeopatyczne są oparte na naturalnych składnikach, a ich wytwarzanie jest poddane ścisłej kontroli, są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia i, gdy są dobrze dobrane, nie wywołują efektów ubocznych. Ponad 200-letnie doświadczenie w tworzeniu tych specyfików i badaniu ich efektów pozwala stwierdzić, że mogą one być skuteczne w walce z wieloma dolegliwościami. W przypadku chorób górnych dróg oddechowych, czyli jednego z najczęściej zgłaszanych problemów na wizycie u internisty, leczenie homeopatyczne jest niezwykle efektywne, a do tego nie obciąża organizmu tak jak antybiotyki.

Choć niektórzy wciąż sceptycznie podchodzą do homeopatii, warto podkreślić, że na przykład we Francji 95% lekarzy przepisuje swoim pacjentom co najmniej jeden lek homeopatyczny rocznie, a liczne badania udowadniają skuteczność preparatów tego typu. Na dodatek, mimo że w Polsce nie są to preparaty refundowane, leki te zazwyczaj są znacznie tańsze niż inne produkty dostępne w aptekach. Szeroką ich ofertę znaleźć można na www.hiperpharm.pl. 

borbis

BRAK KOMENTARZY