Koronawirus – jak zmniejszyć ryzyko zarażenia się?

0
928
koronawirus

W ostatnim czasie coraz częściej w mediach pojawiają się informacje o rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Do tej pory, nie ma jeszcze potwierdzonego przypadku zarażenia wirusem COVID-19 w Polsce, jednak warto podjąć profilaktyczne kroki, które mogą nas przed nim uchronić. Warto zadbać o zdrowie swoje i bliskich stosując proste jednak niezwykle skuteczne działania obniżające ryzyko zachorowania.

Czym jest koronawirus

Cząsteczka koronawirusa SARS-Cov-2 jest odpowiedzialna za wywołanie choroby COVID-19. Jej głównymi symptomami są wysoka gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, uporczywy kaszel, katar duszności, bóle mięśni oraz ogólne zmęczenie. U około 15-20% zarażonych osób zaobserwowano ciężki przebieg choroby, a u 2-3% dochodzi do zgonów. Najbardziej zagrożone zakażeniem są osoby starsze, u których występuje obniżona odporność w związku z współwystępującymi chorobami szczególnie przewlekłymi. Do tej pory przypadki występowania choroby zakaźnej zarejestrowano głównie w Chinach, które stały się źródłem epidemii. Skutkiem migracji ludności są zarejestrowane ogniska koronawirusa w krajach europejskich takich jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem

Wirusem zarazić się można poprzez drogę kropelkową, podobnie jak w przypadku grypy sezonowej. Dlatego też metody profilaktyki są podobne. Zaliczyć do nich można przede wszystkim ogólne dbanie o swoje zdrowie oraz regularne i dokładne mycie rąk przy pomocy wody z mydłem. W sytuacji, w której nie mamy dostępu do bieżącej wody i detergentu użyć można płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu. Podczas napadów kaszlu lub kichania zaleca się bezwzględne zakrywanie nosa i ust zgiętym łokciem bądź jednorazową chusteczką, którą natychmiast należy wyrzucić do zamkniętego kosza, a po wszystkim umyć ręce. Wskazane jest zachowywanie bezpiecznej odległości od osób przejawiających symptomy mogące być oznaką koronawirusa. Odległość ta, nie powinna być mniejsza niż 1 metr. Należy pamiętać, aby nie dotykać nosa, ust i oczu rękami, które są zanieczyszczone – zmniejsza to ryzyko przeniesienia wirusa na siebie z dotykanych przedmiotów. Popularne maseczki zakrywające twarz nie są wskazane dla osób zdrowych, w celu zabezpieczenia się przed chorobą zakaźną.

Środki pomocne w profilaktyce

Istotne w profilaktyce zapobiegającej zarażeniu się koronawirusem jest dbanie o zdrowie i ogólną higienę. Pomocne w tym mogą być środki przeznaczone do oczyszczania oraz pozbywania się bakterii. Przede wszystkim polecane do mycia rąk są specjalne żele, które pomagają utrzymać czystość i minimalizują ryzyko przenoszenia bakterii i zarazków. Ponadto dobrym pomysłem jest także oczyszczanie twarzy, która jest wystawiona na bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Do tego polecane są specjalistyczne środki myjące.

Koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. Dlatego też ważne jest, aby wiedzieć jak dbać o zdrowie i się nie zarazić. Istotna jest profilaktyka, ponieważ znane jest powiedzenie mówiące, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

borbis

BRAK KOMENTARZY