Kichanie, katar, ból zatok – czyli z czym możemy mieć do czynienia?

0
2053
choredziecko

Infekcje górnych dróg oddechowych to u dziecka dolegliwość powtarzająca się kilka razy w roku. Uważa się, że 6-8 zachorowań to norma. Zdrowe dziecko, zdaniem specjalistów, kaszle kilkanaście razy na dobę – to zjawisko fizjologiczne.

Ale jeśli przypadki infekcji są znacznie częstsze, przebiegają z długo trwającą, bardzo wysoką gorączką lub innymi niepokojącymi objawami, trzeba dziecko przebadać. Rodzic powinien umieć sobie z infekcją poradzić. Musi jednak wiedzieć, na jakie choroby górnych i dolnych dróg oddechowych może zapaść dziecko, jak można je rozpoznać i jak trzeba zareagować.

Nieżyt nosa

Dziecko skarży się na zatkany nos i kicha. To prawdopodobnie zapalenie błony śluzowej nosa. Jeśli lekarz nie stwierdził alergii, nieżyt jest zapewne efektem działania wirusów. Gdy do kataru dołączy ból gardła, chrypka, kaszel, a jednocześnie u dziecka wystąpi stan podgorączkowy, mówimy o przeziębieniu. Najczęściej choroba trwa około 7 dni, tylko czasami dłużej. Pierwsze objawy pojawiają się 1-2 dni po zakażeniu. Po kolejnych 3-4 następuje ich nasilenie, ale potem powoli ustępują.

Zapalenia zatok

zatokiInfekcja błony śluzowej jednej lub kilku zatok przynosowych zawsze przebiega z zapaleniem błony śluzowej nosa. W ponad 90% przypadków są to zakażenia wirusowe; tylko 2% ostrych zapaleń zatok przynosowych powodują bakterie. Chore dziecko ma podwyższoną temperaturę, zatkany nos, może kaszleć chrząkać co spowodowane jest spływaniem wydzieliny śluzowo-ropnej do gardła. Ból głowy nasila się rano i podczas schylania głowy, dzieci często skarżą się, że boli je „za oczami”.

Europejskie wytyczne wyznaczające standardy postępowania w przypadku zapalenia zatok u dzieci (EPOS 2012r.) zalecają stosowanie w okresie choroby również preparatów roślinnych. Ostrożnie z domowymi inhalacjami, zwłaszcza u małych dzieci. Zabiegi nie powinny trwać dłużej niż 5 minut, a napar (np. delikatny roztwór soli morskiej) nie może być gorący, tylko ciepły.

Walmark prezentuje nowe, zmienione portfolio Pneumolan i Sinulan – rozwiązanie w przypadku chorób górnych dróg oddechowych u dzieci.

Pneumolan to sprawdzony i bezpieczny specjalista na problemy układy oddechowego u dzieci. Cała linia preparatów pochodzenia naturalnego dedykowanych na:

  • nos i zatoki (suplement diety Pneumolan, wyrób medyczny Pneumolan Baby Aqua+)
  • nos, zatoki oraz oskrzela (suplement diety Pneumolan Plus)
  • gardło (wyrób medyczny Pneumolan spray na ból gardła, suplement diety Pneumolan Gardło, suplement diety Pneumolan Gardło lizaki)
  • odporność (suplement diety Pneumolan Fluo)

Sinulan to sprawdzony i skuteczny specjalista na problemy układu oddechowego u dorosłych. Cała linia preparatów pochodzenia naturalnego dedykowanych na:

  • nos i zatoki (suplement diety Sinulan Forte, wyrób medyczny Sinulan Aqua+)
  • zapalenie błony śluzowej nosa i zatok (wyrób medyczny Sinulan Express Forte)
  • nos, zatoki oraz oskrzela (suplement diety Sinulan Duo Forte)
  • gardło (wyrób medyczny Sinulan Direct na ból gardła)
hiperpharm

BRAK KOMENTARZY