Kaszel – o czym może świadczyć?

0
1706
kaszel co oznacza

Przełom zimy i wiosny to najtrudniejszy okres dla naszych dróg oddechowych – w tym czasie w największym stopniu jesteśmy narażeni na działanie bakterii i wirusów. To właśnie za ich sprawą łapiemy infekcje, których częstym objawem bywa uciążliwy kaszel. Należy jednak pamiętać, że pokasływanie nie powinno być utożsamiane tylko i wyłącznie z przeziębieniem. O czym jeszcze może świadczyć? 

Obronna reakcja organizmu

Kaszel dla ludzkiego organizmu jest czynnością podobną do łzawienia oczu, pomaga ona bowiem usunąć wydzielinę zalegającą w górnych drogach oddechowych lub pozbyć się drażniących pyłów czy innych ciał obcych. W ten sposób ciało zabezpiecza się przed przedostaniem się niepożądanych czynników w głąb przewodu wymiany gazowej. Zjawisko kaszlu dzieli się na dwie grupy w zależności od spełnianej funkcji. Kaszel suchy ma na celu eliminację podrażniających cząstek, które zostały zassane wraz z powietrzem. Gdy reakcja utrzymuje się kilka dni lub się powtarza, może powodować nieprzyjemne uczucie suchości i obrzęku gardła. Chcąc nieco złagodzić te dolegliwości koniecznie sięgnij po syrop lub tabletki do ssania o właściwościach łagodzących np. z podbiałem, miodem lub woskiem pszczelim. Drugi typ natomiast, czyli kaszel mokry, pojawia się gdy organizm musi pozbyć się nagromadzonej wydzieliny, która zwykle jest reakcją na obecność patogennych wirusów i bakterii. Preparatami zalecanymi w tym przypadku są syropy i kapsułki o działaniu wspomagającym wykrztuszanie – w ich składzie szukaj wyciągu z rumianku i innych ziół polnych oraz ekstraktu z cebuli.

Zakażenie dróg oddechowych

Zapalenie górnych dróg oddechowych, jak już zostało wspomniane, mogą powodować zarówno bakterie, jak i wirusy. Drugie z nich atakują znacznie częściej, z łatwością pokonują biologiczne bariery organizmu i przenikają do błony śluzowej, wywołując głównie kaszel suchy i zaczerwienienia na ściankach przełyku. Infekcja rozpoczyna się od ogólnego, złego samopoczucia, zmęczenia i niewielkiej gorączki – w miarę upływu czasu i braku leczenia objawy te nasilają się. Bakteryjne zapalenia występują znacznie rzadziej – zwykle pojawiają się w uprzednio osłabionych przez wirusy organizmach, ponieważ wówczas łatwiej im przedostać się do ich wnętrza. Paciorkowce lub gronkowce tworzą biały nalot na mięśniach gładkich gardła oraz migdałkach. Odpowiadają także za powiększenie węzłów chłonnych. Dolegliwości związane z ich obecnością są zwykle bardziej dokuczliwe i trudniej je wyleczyć, towarzyszy im również wysoka gorączka. W skład najpopularniejszych chorób wywołanych przez wirusy i bakterie wchodzą angina, zapalenie płuc, oskrzeli i krtani.

Poważny objaw

Wszystkie powyższe schorzenia należą do dokuczliwych, ale w pełni wyleczalnych, natomiast niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż niepozorny kaszel może być objawem znacznie poważniejszej choroby, np. gruźlicy, kokluszu, krztuśca czy nowotworów przewodu pokarmowego – głównie raka krtani, gardła i płuc. Oprócz tego przewlekły kaszel może wystąpić u długoletnich palaczy papierosów – tytoń bardzo podrażnia śluzówkę i w postaci czarnej mazi osiada na płucach, uniemożliwiając oczyszczanie się dróg oddechowych.

Kaszel, choć zwykle stanowi jedynie objaw często spotykanych zapaleń wirusowych i bakteryjnych, może być również oznaką poważniejszych schorzeń – w związku z tym nigdy nie powinieneś go lekceważyć, zwłaszcza gdy utrzymuje się przez dłuższy czas lub pojawia się regularnie. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące sygnały, bezzwłocznie udaj się do swojego lekarza!

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY