Kaszel – jak go zwalczyć?

0
853
kaszel

Spazmatyczny w pozycji leżącej lub „szczekający” po wyziębieniu. Czasem suchy, innym razem mokry. Występujący częściej w pomieszczeniach zamkniętych lub na zewnątrz. Może objawiać się świszczącym oddechem, trudnościami w oddychaniu lub mrowieniem w gardle i chrypką. Kaszel nie jest chorobą, lecz objawem: wybucha za każdym razem, kiedy coś podrażnia błony śluzowe gardła, tchawicy, oskrzeli lub kanałów doprowadzających powietrze do płuc. Jest to spontaniczna reakcja organizmu, który broni się przed czynnikami drażniącymi, takimi jak kurz, dym, wirusy czy bakterie, utrudniającymi normalny przepływ powietrza, a tym samym oddychanie.

Domowe sposoby na kaszel pozwolą złagodzić ataki kaszlu, ułatwią pozbywanie się tego, co zalega w gardle i oskrzelach. Skuteczne sposoby na kaszel to m.in. syropy, inhalacje oraz zabiegi, takie jak oklepywanie czy smarowanie maściami rozgrzewającymi.

1. Nawilżanie powietrza

Suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniach nasila kaszel i sprawia, że staje się on wyjątkowo męczący. Dlatego starajmy się nawilżać powietrze w mieszkaniu. Można kupić gotowe urządzenie nawilżające, ale laryngolodzy uważają, że podobną rolę może pełnić akwarium o powierzchni kartki A4. Nalewamy do niego wody. Można tam poukładać kamienie, wsypać piasek i zasadzić żywe rośliny wodne bądź umieścić sztuczne. Akwarium będzie parowało nawilżając powietrze, przy okazji może stać się elementem dekoracyjnym.

2. Inhalacje 

Inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej wzbogaconej środkami antybakteryjnymi i przeciwwirusowymi oraz rozrzedzającymi wydzielinę są dobrym sposobem na kaszel. Do gorącej wody wkraplamy kilka kropli olejku eukaliptusowego, sandałowego, geraniowego, lawendowego, z rozmarynu, kopru włoskiego, majeranku, sosny lub drzewa herbacianego. Można także robić inhalacje z naparów ziół, np. rumianku. Na kaszel może pomóc także czystek. Herbatę z czystka można pić lub można nią płukać gardło.

3. Maści rozgrzewające

Dobrze jest wysmarować klatkę piersiową i plecy maścią rozgrzewającą. Zazwyczaj preparaty te składają się z aromatycznych wyciągów ziół i olejków. Są więc jednocześnie rodzajem inhalacji, bo wdychamy ich zapach. Maści rozgrzewające na kaszel mają w swoim składzie wyciągi z tymianku, rozmarynu, majeranku oraz olejki: eukaliptusowy, sandałowy, sosnowy, mentolowy i kamforowy. Aplikacje maści można połączyć z oklepywaniem pleców, co ułatwia ewakuację wydzieliny. To się przydaje zwłaszcza, gdy chory leży w łóżku.

4. Bańki

Stawianie baniek podczas infekcji i przy uporczywym kaszlu ma wielowiekową tradycję. Choć w dobie antybiotyków poszły w zapomnienie, od paru lat znowu są stosowane. Bańki stymulują układ odpornościowy, a co za tym idzie, mobilizują organizm do zwalczenia wirusów i bakterii, które go zaatakowały. Stawianie baniek jest skutecznym sposobem na kaszel, który jest wynikiem infekcji i długo nie chce przejść. Bańki stawiamy na dobrze umięśnionych częściach ciała – na plecach i klatce piersiowej. Nie wolno stawiać baniek na kręgosłupie oraz w dolnej części pleców, tam gdzie są nerki.

5. Syropy

Pomogą te domowe i te z apteki. Ważne, żeby syrop był dobrze dobrany do rodzaju kaszlu i odpowiednio dawkowany. W wyborze pomoże farmaceuta.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY