Kapsułka, tabletka, płyn – co lepsze?

0
7248
Kapsułki, tabletki, syropy, lekarstwa

Postać leku wpływa nie tylko na jego smak i łatwość przyjmowania. Poza różnicą w komforcie dla pacjenta, konkretne formy niosą za sobą także inną skuteczność, szybkość działania oraz mniej lub bardziej rozbudowany skład. Kapsułka, tabletka, płyn – co jest lepsze dla naszego zdrowia?

Tabletki

Obecnie najczęściej wybieraną formą leków są tabletki i trudno się temu dziwić, bo są łatwe w przechowywaniu i ułatwiają lekarzom dawkowanie konkretnych farmaceutyków. Przez wieki stosowano medykamenty w formie płynnej – tabletki zaczęły wypierać tę postać dopiero pod koniec XIX wieku.

Można wyróżnić kilka rodzajów tabletek ze względu na ich powłokę. Najczęściej spotykamy się z pojęciami: drażetki, leki dojelitowe i takie o przedłużonym działaniu. Drażetki charakteryzują się powłoką ze zwykłego cukru – połyka się je łatwo i przyjemnie, więc są chętnie wybierane, ale na przykład cukrzycy powinni podchodzić do nich z dużą ostrożnością. Te tabletki, które przetrwają starcie z kwasami żołądkowymi i rozkładają się dopiero w jelitach, nazywa się tabletkami dojelitowymi. Zaczynają one działać po około dwóch godzinach od przyjęcia, więc nie warto ich stosować, gdy już zmagamy się z jakąś silną dokuczliwością. Wyróżnia się też tabletki o przedłużonym lub modyfikowanym uwalnianiu, które dzięki swoim właściwościom są bardzo skuteczne, a mogą być stosowane rzadziej – najczęściej raz dziennie, co jest bardzo wygodne dla osób przyjmujących leki na stałe.

Tabletka a kapsułka

Czym kapsułki różnią się od tabletek? Głównie tym, że kapsułka nie jest sprasowana i może występować pod postacią proszku, granulatu czy nawet płynu. Poza różnicami w budowie mają podobne właściwości – kapsułki również mogą mieć przedłużone działanie i z powodzeniem sprawdzają się tam, gdzie działają tabletki. Ich cechą wspólną jest to, że jeśli są one określone jako dojelitowe lub o przedłużonym działaniu, nie wolno ich dzielić. Do głównych zalet tabletek i kapsułek należą łatwość dawkowania i długi okres przechowywania, do wad przede wszystkim trudności w połykaniu, co dla niektórych może stanowić barierę nie do przejścia.

Płynna postać leku

Tabletki działają zazwyczaj wolniej niż leki w formie płynnej, dlatego jeśli zależy nam na szybkim działaniu, lepiej wybrać syrop lub krople. Będzie to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają problemy z połykaniem: od tych ciężko chorych po dzieci i osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Wszelkie płynne lekarstwa takie jak zawiesiny czy roztwory mają jednak tę wadę, że nie utrzymują się zbyt długo w pożądanej formie i muszą być wzbogacane różnymi substancjami, które mogą być przeszkodą dla pacjentów z alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi. Płynna postać leku może też rodzić problem odpowiedniego przygotowania lub dawkowania.

To, czy skorzystamy z kapsułki, tabletki czy z leku w formie płynnej, zależy w dużej mierze od tego, jakiego efektu oczekujemy. Nie bez znaczenia jest także sam fakt spożywania tych specyfików – niektóre z nich są tak duże lub tak niesmaczne, że przełknięcie ich może być ponad nasze siły i wtedy możemy wybrać inną, bardziej przyjazną formę.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY