Jakie są skutki niedoboru witaminy D3?

0
547
D3 witamina

Witamina D3 pełni bardzo istotną rolę w naszym organizmie. Jej niedobór można bardzo szybko zaobserwować szczególnie w porach roku, które są krótsze i zimniejsze. Często nie wiążemy występujących objawów z nieodpowiednią ilością tej witaminy w naszym ciele, jednak warto zwrócić uwagę na nasze samopoczucie. Być może powszechne i nieprzyjemne symptomy można wyeliminować wprowadzając do codziennej rutyny właściwy sposób suplementacji.

Przyczyny niedoboru witaminy D3

Może być ich wiele. Do najczęstszych należą: nieodpowiednia dieta, która nie jest zbilansowana oraz niewystarczająca ekspozycja na promienie słoneczne o każdej porze roku. Ponadto zaburzenia wchłaniania witaminy D3 mogą być spowodowane niektórymi chorobami między innymi alergiami pokarmowymi, zespołami jelita drażliwego czy mniej znaną chorobą Leśniowskiego Crohna.

Objawy niedoboru witaminy D3

Jest ich dość sporo i niektóre przeważnie nie są łączone z niedoborem witaminy D3. Można zaobserwować wzrost infekcji spowodowanych obniżoną odpornością. Również widoczne jest pogorszenie samopoczucia i tak zwana – jesienna chandra. Witamina ta odpowiedzialna za uwalnianie serotoniny oraz dopaminy w mózgu. Zalecane przyjmowanie większych dawek w okresach jesiennego, a także wiosennego przesilenia. Dodatkowo pogarsza się procesu gojenia ran i występuje wolniejsza regeneracja naskórka. Niektórzy mogą mieć podwyższone ciśnienie krwi lub zaburzenia erekcji, ponieważ niedobór wpływa na obniżenie testosteronu. Ponadto odczuwalne jest ciągłe zmęczenie wraz z szybszymi spadkami energii. Niekiedy zaobserwować można wypadanie włosów, ponieważ obniżony poziom witaminy D3 wpływa zakłócająco na cykl życia włosa. Również występować mogą bóle kości – D3 pomaga wchłaniać wapń. Niedobór może powodować rozwój krzywicy u maluchów, a u dorosłych osteoporozę i rozmiękanie kości czyli tak zwaną osteomalację. Niektórzy skarżą się także na ból mięśni – związek wpływa na neurony nocyceptorowe, które są odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Dodatkowo występować mogą problemy ze snem oraz problemy ze skórą, takie jak obniżenie jędrności, wypryski skórne, stany zapalne.

Jak uzupełnić niedobory witaminy D3?

Warto wprowadzić do swojej codzienności pewne nawyki, które pozwolą nam zachować odpowiedni poziom tej witaminy. Ważna jest codzienna ekspozycja na słońce – wystarczy 15-20 minut, jednak ważne jest, aby było to robione w godzinach między 10 a 15, kiedy promieni słonecznych jest najwięcej. Także odpowiednia dieta bogata w tę substancję. Powinna składać się z ryb morskich gotowanych lub pieczonych, jajek, wyrobów mlecznych, wątróbki, roślinnych olei oraz pleśniowych serów. Dobrym pomysłem jest także uprawianie sportu na świeżym powietrzu. W sytuacji gdy to konieczne, można przyjmować witaminę D3 w kapsułkach. Należy jednak pamiętać, że nadmiar jest tak samo szkodliwy, zatem ewentualną suplementację należy skonsultować z lekarzem.

Odpowiedni poziom witaminy D3 pozwoli na wyeliminowanie wielu negatywnych objawów w naszym organizmie, które wpływają na ogólne samopoczucie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak ta witamina jest ważna – a szacuje się, że około 90% Polaków może mieć jej niedobór.

borbis

BRAK KOMENTARZY