Jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog?

0
719
zanieczyszczenia w mieście

Zanieczyszczenia, które unoszą się zwłaszcza nad większymi miastami to dymy z kominów domów, fabryk oraz spaliny i mgła. Połączenie to nazwane zostało smogiem i staje się coraz większym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Skład smogu zawiera niebezpieczne związki chemiczne, w tym tlenek siarki i tlenek azotu. Na mapie smogowej można zaobserwować, że w wielu miejscach stężenie tych związków przekracza dopuszczalne normy. Jaki wpływ na nasze zdrowie ma smog? 

Jak powstaje smog?

Smog to skutek połączenia powietrza z zanieczyszczeniami, które powstają poprzez działalność człowieka. Przyczyniają się do tego między innymi: zanieczyszczenia z kominów fabrycznych, wzrastająca ilość samochodów na drogach, opalanie mieszkań węglem i drewnem oraz innego rodzaju paliwami stałymi, w tym zwłaszcza śmieciami, które nie są przeznaczone do utylizacji w piecu. Wpływ na smog ma również klimat, pogoda i umiejscowienie danego miasta: trudniej pozbyć się zanieczyszczeń z miejscowości leżącej w kotlinie, gdzie wiatr nie ma możliwości rozrzedzenia smogu. Zaobserwowano także tak zwany smog napływowy, który rozprzestrzenia się z większych miast na inne niezanieczyszczone jeszcze obszary, co jest bardzo problematycznym zjawiskiem, którego nie sposób powstrzymać.

Wpływ smogu na zdrowie

Już krótkotrwałe wdychanie zanieczyszczeń może u zdrowej osoby spowodować: stany zapalne, podrażnienia krtani, tchawicy, spojówek, złe samopoczucie, osłabienie, a nawet spadek tolerancji wysiłku fizycznego czy przemijające, łagodne stany zapalne płuc. Natomiast długotrwała ekspozycja na smog może przynieść już bardziej poważne konsekwencje dla zdrowia. Wieloletni kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może powodować powstawanie złośliwych nowotworów takich jak: rak płuc, zatok, nerek, czy nowotwory powstałe w jamie ustnej, przełyku i krtani. Ponadto w konsekwencjach zdrowotnych wymienia się również choroby serca, w tym zawały, negatywny wpływ na rozwój płodu i cały przebieg ciąży, podrażnienia skóry i oczu oraz wiele innych niepożądanych skutków zdrowotnych.

Jak się chronić?

Można zmniejszyć wpływ zanieczyszczeń z powietrza na nasze zdrowie stosując kilka poniższych zasad: dobrze jest ograniczać przebywanie na zewnątrz wieczorami i w porze nocnej, ponieważ wtedy stężenie pyłów jest znacznie większe, a także unikać opuszczania domu w dni, kiedy przekroczone są normy zanieczyszczeń – można wybrać aktywność fizyczną w zamkniętych pomieszczeniach na przykład na basenie czy siłowni. Wietrzenie pokoi należy przeprowadzać rano, kiedy powietrze jest jeszcze dość czyste. Można również rozważyć zakup maseczki antysmogowej – jednak należy wybierać takie z odpowiednim certyfikatem i dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. koniecznie trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów! Dobrze sprawdzi się wprowadzenie odpowiedniej i zbilansowanej diety: niektóre składniki takie jak warzywa i owoce, a także pestki i oleje zmniejszają negatywny wpływ smogowych zanieczyszczeń na ogólne funkcjonowanie organizmu.

Smog jest jednym z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych naszych czasów. Być może na co dzień nie odczuwamy jego skutków, jednak w długoletniej perspektywie może on przynieść negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. Warto wprowadzić działania mające na celu zmniejszenie wytwarzania zanieczyszczeń, aby przyczyniać się do zmniejszenia emisji spalin przedostających się do powietrza.

borbis

BRAK KOMENTARZY