Jak stosować leki, by były skuteczne i bezpieczne?

0
1031
jak stosowac leki

Leki to substancje, które z definicji wskazują na konkretne działanie – może być ono mniej lub bardziej skuteczne, czasem nawet niebezpieczne. Wszystko zależy od tego, kiedy i w jaki sposób dostarczasz je swojemu organizmowi. Pamiętaj, że leki, zarówno te przepisywane przez lekarza, jak i bez recepty, nie są cukierkami i trzeba wiedzieć jak je stosować, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Kiedy i jak przyjmować?

Wbrew wielu opiniom nie istnieje reguła mówiąca o tym, o której porze dnia najlepiej przyjmować leki. Wszystko zależy od konkretnej substancji, jej okresu półtrwania, czasu jakiego potrzebuje na wchłonięcie do naczyń krwionośnych itd. Przed przyjęciem każdego specyfiku sprawdź dokładnie, czy określono w ulotce odpowiedni moment dostarczenia substancji do organizmu i zawsze przestrzegaj podanego terminu. W przypadku niektórych związków jest to kluczowe, aby terapia okazała się skuteczna. Niestosowanie się do wskazanych godzin i pór dnia może powodować słabsze działanie, ale także, jak w przypadku antybiotyków, stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Czym popijać?

Wiele osób, aby połknąć tabletkę musi ją popić – tak również radzą w ulotkach producenci. Czy można jednak przyjmować do tego celu wszystkie płyny? Jak pokazują próby laboratoryjne, nie każde się do tego nadają. Nie powinieneś stosować do tego celu kawy i herbaty, których składniki (np. kofeina) mogą wchodzić w reakcję z substancjami zawartymi w lekach. W przypadku soków i innych napojów owocowych jest podobnie, co może spowodować choćby nasilenie skutków ubocznych. Złym wyborem jest także mleko, ponieważ silnie zmienia ph żołądka, przez co wpływa negatywnie na przyswajanie składników w przewodzie pokarmowym.

Czy można przegryzać tabletki?

Kolejnym mitem jest twierdzenie o przegryzaniu tabletek. Niektóre leki są powlekane specjalną substancją wierzchnią, która ma na celu wydłużyć proces ich wchłaniania. Działanie większości z nich rozpoczyna się dopiero w jelitach, więc aby przebyć cały przewód pokarmowy i rozpuścić się wcześniej, muszą zostać czymś zabezpieczone. Gryzienie ich powoduje, że substancje czynne uwalniane są o wiele za wcześnie, czyli w żołądku, gdzie nie mogą pomóc organizmowi, więc pozostają bezskuteczne.

Na czczo czy po posiłku?

Ostatnim popularnym i nieprawdziwym twierdzeniem jest to, że leków nie należy przyjmować „na czczo”. Jeżeli zapisano w warunkach przyjmowania taką instrukcję, należy dawkę leku przyjąć po przebudzeniu, przed śniadaniem. Ma to istotne znaczenie, ponieważ niektóre składniki są bardzo słabo wchłaniane przez przewód pokarmowy i przyjmowane z pożywieniem często nie są absorbowane do organizmu.

Z czym nie wolno łączyć leków?

Bez względu na rodzaj medykamentów, pamiętaj, że leków nie wolno mieszać z alkoholem – działanie to może być nawet śmiertelne w skutkach! Jeżeli przyjmujesz leki na przeziębienie lub przeciwbólowe, nie mieszaj kilku rodzajów naraz, ponieważ mogą zawierać tę samą substancję, którą łatwo wówczas przedawkujesz. Kwestia łączenia substancji czynnych jest trudną dziedziną chemii, dlatego stosowanie leków najlepiej konsultuj ze swoim lekarzem.

Odpowiednie przyjmowanie leków jest bardzo ważne dla Twojego organizmu i często kluczowe dla zaproponowanej przez lekarza terapii. Chcąc mieć pewność, że Twój organizm jest skutecznie leczony i nic więcej mu nie zagraża, zawsze stosuj się do zaleceń zawartych w ulotce dołączonej do leku. Pamiętaj, że kuracji nie wolno rozpoczynać i kończyć wedle własnego uznania, powinien zdecydować o tym lekarz prowadzący. Kiedy zatem pojawią się wątpliwości, nie wahaj się zapytać specjalisty – nie warto ryzykować własnym zdrowiem.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY