Jak skutecznie rzucić palenie?

0
636
jak-rzucic-palenie

Kilkadziesiąt lat temu papieros uchodził za symbol klasy i elegancji, ale czasy się zmieniły i współcześnie kojarzy się on zupełnie inaczej. Aktualnie palenie jest więc nie tylko niezdrowe, ale też mało atrakcyjne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na odstawienie nałogu. Jak skutecznie rzucić palenie?

Skutki palenia papierosów

Zawarte w papierosie związki – nikotyna, substancje smoliste i inne – poważnie szkodzą zdrowiu nie tylko palaczy, ale także osób znajdujących się w ich otoczeniu. Jednym z najczęściej spotykanych skutków nałogu tytoniowego są nowotwory narządów wchodzących w skład układu oddechowego: krtani, przełyku, czy wreszcie płuc. Wieloletnie palenie znacząco zmniejsza zdolność organizmu do przeprowadzania wymiany gazowej, bowiem zawarte w papierosach substancje smoliste oblepiają pęcherzyki płucne, uniemożliwiając tym samym napełnianie ich powietrzem podczas wdechu. W efekcie objętość płuc u osób palących jest znacznie niższa niż u tych, którzy nie sięgają po ten rodzaj używek. Przeprowadzone badania udowadniają, że nałóg nikotynowy sprzyja też rozwojowi choroby wieńcowej serca – bardzo często jej następstwem jest zawał. Oprócz tego papierosy są współodpowiedzialne za szereg innych schorzeń, między innymi zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, impotencji, wrzodów żołądka lub przepukliny jelitowej.

Sposoby rzucania nałogu

Istnieje naprawdę wiele sposobów na rzucenie palenia – decydując się na odstawienie nałogu, warto zastanowić się, który z nich będzie najlepszy. Wiele osób decyduje się na tak zwaną metodą ograniczenia, która polega na stopniowym zmniejszaniu ilości nikotyny, która jest dostarczana organizmowi. Sposób ten sprawdzi się tylko w przypadku osób o naprawdę silnej woli, gdyż stosując go, bardzo łatwo znaleźć sobie wymówkę, by zapalić o jednego papierosa więcej, niż jest to przewidziane. Przeciwstawną metodą jest zupełne zrezygnowanie z tytoniu z dnia na dzień – wiąże się z nią kilkudniowe obniżenie nastroju wywołane głodem nikotynowym, jednak każdy kolejny dzień detoksu będzie nieco łatwiejszy od poprzedniego. Przy tej drodze wychodzenia z nałogu, dobrze odnotowywać “małe sukcesy” takie jak 24 godziny, tydzień, miesiąc bez papierosa, gdyż dla wielu osób jest to skuteczna motywacja, by nie powrócić do palenia.

Jak skutecznie odstawić nałóg

Niestety odstawienie nałogu to trudny proces, tym bardziej, że w jego trakcie zwykle napotyka się wiele pułapek. Aby nie ulec pokusie i nie zapalić papierosa podczas detoksu, niezwykle ważne jest ciągłe posiadanie celu, jakim jest rzucenie tytoniu, przed oczami. Od strony psychologicznej dużo łatwiej jest rzucić tym, którzy posiadają silną motywację – ciążę, chorobę, chęć schudnięcia. Znalezienie dobrego, racjonalnego powodu, dla którego rzuca się palenie będzie pomocne szczególnie w chwilach pokusy, by wynagrodzić sobie kilka tygodni “czystości” jednym papierosem. Gdy do głowy przychodzi właśnie taka myśl, warto jak najszybciej znaleźć sobie angażujące zajęcie – najczęściej uporczywa chęć zapalenia mija po kilku minutach.

Rzucenie papierosów wymaga silnej woli i ciężkiej pracy, ale długie miesiące poświęcone na walkę z nałogiem popłaca każdemu, kto je przetrwa – już kilka tygodni po spaleniu ostatniego papierosa skóra wygląda lepiej, a humor się poprawia. Kolejne miesiące i lata bez nałogu niosą za sobą jeszcze więcej korzyści!

borbis

BRAK KOMENTARZY