Jak radzić sobie z bezsennością?

0
391

Brak snu wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Jej przyczyny są różne, ale bez względu na genezę, potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jesteśmy mniej aktywni, spada wydolność organizmu a także mamy złe ogólne samopoczucie. Pojawiają się bóle głowy oraz mięśni, trudności z koncentracją, szybciej się męczymy. Jak poradzić sobie z bezsennością?

Wprowadzenie regularnego czasu spania

Nocna rutyna może być zbawienna dla naszego organizmu: pozwoli wyregulować rytm dobowy oraz funkcjonowanie nocne i dzienne. W tym celu warto wprowadzić do swojej codzienności stałe pory kładzenia się do łóżka i wstawania – nawet w dni wolne od pracy.  Nie warto stosować techniki porannego “dosypiania”, ponieważ ponowne zaśnięcie po wybudzeniu działa niekorzystnie na cykl dobowy. Niewskazane są też drzemki w ciągu dnia, które przekładają się na wieczorne problemy z zasypianiem. Ważne jest dopasowanie czasu snu do własnych potrzeb oraz rytmu pracy.

Łóżko tylko do spania

Sypialnia powinna być miejscem, które kojarzy się wyłącznie z odpoczynkiem, dlatego też należy ją specjalnie przygotować. Warto zainwestować w dobrej jakości rolety, które pomagają zaciemnić pomieszczenie. Brak sztucznego światła wpływa na wydzielanie melatoniny, która odpowiedzialna jest za zasypianie. Jej mała ilość przysparza problemy z zasypianiem.  Podczas leżenia w łóżku należy unikać korzystania z telefonu, oglądania telewizji i patrzenia w innego rodzaju ekrany emitujące sztuczne światło. Najlepiej się wyciszyć podczas czytania tradycyjnej papierowej książk przy lampce z zamontowaną żarówką dającą oświetlenie o ciepłej barwie. Wywietrzony, cichy, ciemny i wysprzątany pokój to optymalne miejsce do relaksu i wartościowego snu.

Specyfiki na spokojny sen

Warto spróbować kilku sprawdzonych specyfików, które pomogą nam zasnąć. Jednym ze skutecznych sposobów jest aromaterapia. Zapach lawendy czy eukaliptusa pomoże się zrelaksować i zasnąć. Niezastąpiona jest także melisa – zarówno zapach jak i gorący napar ukoją nerwy i wyciszą umysł. Jeżeli domowe sposoby nie dają spodziewanych efektów, to warto sięgnąć po ziołowe tabletki takie jak: Kapsułki DOPPELHERZ AKTIV na sen, Kapsułki OLIMP FORSEN FORTE z melatoniną lub nieco mocniejsze Kapsułki OLIMP FORSEN FAST MELATONINA. Są one bezpieczne w stosowaniu i nie uzależniają, jednak ich dłuższe stosowanie wymaga konsultacji ze specjalistą.

Problemy ze snem mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Organizm, który jest w ciągłym stanie czuwania, po pewnym czasie daje o sobie znać. Człowiek staje się coraz bardziej wyczerpany i rozdrażniony. Jeżeli pomimo zastosowania powyższych rad bezsenność nadal nie ustępuje konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Być może brak snu może wynikać ze stresu lub nieprawidłowości neurobiologicznych.

borbis

BRAK KOMENTARZY