Jak przetrwać PMS?

0
375
okres
Hand photo created by katemangostar

PMS często jest powodem do żartów wyśmiewających zmienną naturę kobiet, jednak czy tak jest w rzeczywistości? Wyniki wielu badań potwierdzają istnienie takiej jednostki chorobowej jak zespół napięcia przedmiesiączkowego. Przeczytaj, żeby dowiedzieć się czym dokładnie jest PMS i czy można z nim skutecznie walczyć.

Co to jest PMS

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to zespół charakterystycznych objawów pojawiających się w drugiej fazie cyklu, czyli tuż po owulacji trwających do 2-3 dni po rozpoczęciu miesiączki. Za występowanie PMS obwinia się spadający poziom estrogenu połączony z nagłym wzrostem progesteronu – ta hormonalna burza powoduje, że kobieta staje się niespokojna, a nawet poirytowana. Oprócz wahań nastroju do listy symptomów związanych z PMS można dopisać też:

  • trudności z koncentracją,
  • problemy ze snem,
  • spadek libido,
  • bóle brzucha,
  • nadwrażliwość piersi,
  • zawroty i bóle głowy,
  • wzmożony apetyt.

Leczenie objawów PMS

Lista dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego jest naprawdę długa i indywidualna dla każdej kobiety, dlatego warto prowadzić dziennik i zapisywać swoje samopoczucie każdego dnia cyklu, bowiem może to pomóc w lepszym zrozumieniu sposobu funkcjonowania swojego ciała – jest to pierwszy krok do walki z PMS. Chcąc złagodzić przebieg zespołu napięcia przedmiesiączkowego, można stosować się do kilku prostych zasad, które pozwolą na łagodniejsze przejście przez ten czas. Po pierwsze, trzeba zadbać o swoją dietę i unikać produktów zawierających sól, kofeinę oraz cukier. Do menu należy włączyć produkty bogate w węglowodany spożywane w małych porcjach. Dobrym rozwiązaniem w walce z objawami PMS jest podjęcie aktywności fizycznej, nieważne czy będzie to spacer, czy intensywny trening – nawet odrobina ruchu może pomóc poprawić samopoczucie. Równie ważny jest sen – podczas PMS organizm potrzebuje wypoczynku bardziej niż na co dzień.

Walka z uciążliwym PMS

Bardzo uciążliwy, oporny na dostępne bez recepty zespół napięcia przedmiesiączkowego powinien być skonsultowany z lekarzem, najlepiej z ginekologiem, ale przydatny w tej kwestii może być również specjalista endokrynolog. Niezwykle ważne jest, by nie uwierzyć w to, co mówi się o PMS, że jest to po prostu kobiecy wymysł – w istocie jest wręcz przeciwnie i nie wolno ignorować jego objawów, mówiąc, że “tak po prostu ma być”. Niestety, czasem takie słowa można usłyszeć od samego lekarza – wtedy rozwiązanie jest tylko jedno, trzeba jak najszybciej znaleźć innego specjalistę. Ginekolog traktujący problem poważnie, powinien zlecić najpotrzebniejsze badania, które pozwolą wykluczyć problemy hormonalne. Często to od ich wyników zależy to, jak poprowadzona zostanie dalsza kuracja.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego nie jest rzadką dolegliwością – na nieprzyjemności związane z tym stanem skarży się nawet 85% kobiet. Oczywiście, każda z nich przeżywa PMS inaczej, jednak istnieje kilka ogólnych wskazówek, które pozwolą na łagodniejsze przejście przez ten okres. Podczas PMS należy przede wszystkim postarać się zrelaksować i wyciszyć – pozwoli to na ograniczenie poziomu napięcia.

borbis

BRAK KOMENTARZY