Jak poprawić metabolizm?

0
431
przemiana-materii

Każdy, kto choć raz w życiu próbował zmienić swoje nawyki żywieniowe, na pewno niejednokrotnie słyszał pojęcie “metabolizm”. Świadome odżywianie i dbanie o swoją przemianę materii jest niezbędne do zachowania szczupłej sylwetki oraz zdrowia całego organizmu. Nie dbając o dietę, niemożliwe jest, aby dostarczyć ciału wszystkich potrzebnych mu witamin i pierwiastków. Od czego więc zacząć zmiany?

Co to jest metabolizm?

Metabolizm, inaczej przemiana materii jest to cykl reakcji zachodzących w organizmie, mających na celu pozyskanie energii ze składników odżywczych dostarczanych wraz z  pożywieniem. Jest to jeden z podstawowych procesów podtrzymujących funkcje życiowe. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju pokarm został przyjęty,  zawsze zostaje poddany działaniu odpowiednich reakcji, prowadzących do rozłożenia substancji odżywczych na  budulcowe, wykorzystywane później do wspomagania wszystkich innych procesów. Przy okazji tego rozkładu wydzielana jest energia. Czy istnieją jednak sposoby, aby poprawić efektywność przemiany materii?

Jak poprawić swój metabolizm?

Istnieje wiele sposobów na poprawę jakości cyklu pozyskiwania i wykorzystywania energii z pokarmu. Jest to aż w 50% zależne od preferowanego stylu życia, aktywności fizycznej oraz nawyków żywieniowych. Oto 3 podstawowe rzeczy, od których warto zacząć:

Sposób odżywiania – Jest kluczowym czynnikiem wpływającym na metabolizm. Chcąc polepszyć jakość trawienia, powinno się zwraca uwagę na ilość przyjmowanych kalorii,  jeść mniejsze, lecz regularne posiłki, najlepiej co 3-4 godziny. Tłuszcze nasycone zastąpić nienasyconymi, a słodycze całkowicie zamienić na cukry złożone, pochodzące z roślin. Korzystnie wpłynie także spożywanie pokarmów bogatych w błonnik – kasze, otręby, czy pełnoziarniste pieczywo oraz dodawanie do dań przypraw takich jak cynamon, bazylia lub imbir.

Aktywność fizyczna – powoduje ubytki energii pobudzające organizm do jak najszybszego ich uzupełnienia. Należy jednak pamiętać, że chcąc spalić tkankę tłuszczową wysiłek powinien być intensywny i trwać przynajmniej 45 minut.

Sen – jak dowodzą badania, istnieje powiązanie pomiędzy prawidłową przemianą materii, a niedoborem snu. Niewystarczający odpoczynek organizmu przyczynia się nie tylko do  zmniejszenia ilości spalanej energii, ale także może powodować insulinoodporność, czy zaburzenia wydzielania hormonów głodu i sytości. Odpowiednia ilość snu jest zatem niezbędna.

Co spowalnia przemianę materii?

Jak łatwo się domyślić zła dieta, brak aktywności fizycznej oraz zbyt krótki sen znacznie zaburzają metabolizm.  Nie są to jednak jedyne szkodliwe czynniki. Zarówno dieta zbyt wysokokaloryczna, jak i zbyt uboga w kalorie jest niekorzystna – powoduje spowolnienie wszystkich procesów życiowych i zmniejszenie zużycia energii. Takie same skutki niesie ze sobą stres. Warto także wspomnieć o pestycydach znajdujących się na nieumytych warzywach i owocach, które są niezwykle toksyczne dla tarczycy (w dużym stopniu odpowiedzialnej za metabolizm).

Świadomość tego, jak istotne jest zachowanie prawidłowej efektywności przemiany materii jest niezbędne do utrzymania zdrowego organizmu. Warto trzymać się kilku podstawowych zasad odpowiedniej diety i codziennej aktywności, aby cieszyć się życiem i w przyszłości nie martwić się o kondycję własnego ciała.

borbis

BRAK KOMENTARZY