Jak poprawić koncentrację?

0
268
koncentracja

Zacząłeś zauważać u siebie problemy ze skupieniem i koncentracją, ale nie masz pomysłu, jak temu zaradzić? To dość częste zjawisko w dzisiejszych czasach, gdzie koncentracja jest regularnie zaburzana przez otaczające środowisko. Poniżej przedstawiamy kilka przyczyn, które mogą powodować te problemy, a także radzimy, jak im zapobiec.

Z czego wynikają problemy z koncentracją?

Koncentracja to nic innego, jak umiejętność skupienia się na tym, co właśnie się robi. Im intensywniej uwaga jest skupiona, tym większe prawdopodobieństwo, że zadanie, które wykonujemy, będzie zrobione dobrze. Tym samym, jeśli koncentracja zostanie zaburzona, nasze myśli zaczynają wędrować po innych torach, a sprawa, którą się zajmowaliśmy, zostaje odłożona na bok. Jeśli masz problem ze skupieniem uwagi, zauważyłeś to na pewno podczas najprostszych czynności życia codziennego. Ile razy zdarzyło Ci się czytać książkę i złapać na tym, że nie masz pojęcia, o czym było kilka poprzednich stron?

Powodem takiego stanu rzeczy są przyczyny proste, ale niezauważalne. Pierwsze skrzypce grają tutaj niewyspanie i przemęczenie – to one sprawiają, że uwaga zostaje skupiona na tym, czy organizm wytrzyma jeszcze kilka godzin w pracy, zamiast na konkretnym zadaniu. Niedożywienie sprawi, że będziesz wciąż myślał o tym, że jesteś głodny. Sytuacje stresujące pojawiają się w życiu każdego, jednak mają bardzo duży wpływ na koncentrację. To one zaprzątają głowę zmartwieniami, mniej lub bardziej możliwymi do rozwiązania. Motylki w brzuchu są czymś, co mimo wywoływanego uczucia szczęścia, jednocześnie ogromnie rozprasza.

Dzisiejsze życie opiera się na pośpiechu, co właściwie z automatu powoduje przemęczenie organizmu. Ciągłe przebywanie w hałasie i rozpraszające przedmioty typu telefon powodują manię sprawdzania Messengera przy każdym dźwięku. Może masz zwierzęta? One również są nieznośnym czynnikiem wpływającym na Twoje skupienie. Próbujesz napisać tekst lub się uczyć, ale Twój kot ma lepsze plany i woli broić, żeby Ci przeszkadzać? Cóż, na niego rady nie mamy. Ale na pozostałe przyczyny już tak.

Ćwiczenia i leki wspomagające koncentrację

Warto najpierw zacząć od podstaw – zmień swoją dietę na zdrowszą. Zrezygnuj z fast food’ów i cukrów złożonych, które uzależniają i zmień je na zdrowsze odpowiedniki. Dołącz do tego koniecznie aktywność fizyczną! Nic tak nie wspomaga koncentracji, jak godzinka joggingu – przewietrzysz umysł i zadbasz o swoją formę.

Odpocznij. Ucieczka nawet na chwilę od zbyt intensywnego trybu życia pozwoli Ci zapomnieć o dotychczasowych problemach. Wyśpij się porządnie i zrób sobie przerwę. Możesz w jej trakcie rozwiązać kilka krzyżówek lub sudoku – to te zadania wpływają na poprawę koncentracji, jednocześnie wspomagając pamięć. Przeczytaj książkę i weź sobie jeden dzień wolnego od życia w biegu.

Możesz spróbować także suplementów diety, które poprzez substancje aktywne wspomagają koncentrację, układ nerwowy, redukują stres z całego dnia, a także pobudzają i wzmagają wydolność organizmu.

Skupienie i koncentracja są dość istotnymi elementami życia codziennego. To dzięki nim możesz poświęcić 100 procent uwagi na daną rzecz lub problem i sukcesywnie go rozwiązać. Dlatego wspomóż swój organizm, wprowadzając w życie kilka z podanych przez nas rad. Szybko zobaczysz efekty!

borbis

BRAK KOMENTARZY