Jak pielęgnować opaloną skórę?

0
1665
opalona skora

Bez względu na to, czy z wakacyjnego wyjazdu przywieźliśmy piękną opaleniznę o ciemnobrązowym odcieniu, czy też bolesne zaczerwienienia po nie do końca udanych kąpielach słonecznych, nasza skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Czy wiesz, w jaki sposób możesz przywrócić jej właściwą kondycję i tym samym załagodzić skutki ekspozycji na słońce?

Skutki kąpieli słonecznych 

Zacznijmy od tego, że zbyt intensywne przebywanie na słońcu może doprowadzić do wielu niekorzystnych skutków – jednym z najbardziej niebezpiecznych jest poparzenie słoneczne. Polega ono na uszkodzeniu skóry, które poprzedza silne zaczerwienienie i podrażnienie. Tego typu objawy najczęściej występują u osób charakteryzujących się jasną karnacją, ponieważ ich skóra zawiera zbyt mało melaniny – barwnika, który chroni przed nadmiernym promieniowaniem. Poparzeniom słonecznym może towarzyszyć również przedwczesne starzenie się skóry, które jest spowodowane zbyt intensywnym opalaniem się. Skutkuje to powstawaniem głębokich zmarszczek, bruzd czy występowaniem suchej, szorstkiej i nieprzyjemnej w dotyku skóry. Nadmierne opalanie się może przyczynić się również do zaostrzenia trądziku lub powstania mało atrakcyjnych przebarwień skórnych, na które szczególnie narażone są osoby posiadające cerę naczynkową.

pielegnacja opaleniznyPielęgnacja opalonej skóry

Stosowanie odpowiednich kosmetyków, które odpowiednio nawilżają i regenerują skórę po opalaniu, pomaga zachować jej zdrowy wygląd i dobrą kondycję na długie lata. Po korzystaniu z kąpieli słonecznych skóra jest najczęściej zaczerwieniona, odwodniona oraz rozgrzana. Preparaty nawilżające zawierają substancje regenerujące oraz łagodzące przynosząc efekt ukojenia. Wiele z nich posiada w swoim składzie mentol, który przynosi przyjemne uczucie chłodzenia rozgrzanej pod wpływem słońca skóry. Dla osób szukających głębokiego nawilżenia zaleca się kwas hialuronowy, który stanowi naturalną substancję fizjologiczną dzięki czemu nie wywołuje reakcji alergicznych. Zregenerowaniu skóry po opalaniu służą również emolienty, które pomagają natłuścić i nawilżyć wrażliwą skórę, wymagającą leczenia. Można je znaleźć w maściach, kremach, emulsjach czy kremach. Korzystny wpływ na podrażnioną słońcem skórę mają także preparaty zawierające w swym składzie witaminy A, B2, PP, E oraz mikroelementy między innymi takie jak cynk, krzem czy lanoliny.

Dla zachowania ciemnobrązowej karnacji można stosować również kosmetyki, które zawierają w swym składzie naturalne wyciągi z masła kakaowego lub orzecha włoskiego. Oprócz przepięknego zapachu podkreślają one brązowy odcień skóry, a także sprawiają, że opalenizna zachowuje trwałość na dłużej.

Osobom posiadającym zmiany trądzikowe z kolei zaleca się stosowanie beztłuszczowych kremów nawilżających, które jednocześnie zapobiegają wysuszenia skóry po opalaniu, a także zagwarantują przyjemne uczucie bez zbędnego efektu świecenia się skóry na twarzy.

Aby wypoczynek na słońcu nie przyniósł naszej skórze niewłaściwych dla zdrowia skutków, nie wystarczy stosować jedynie kremów z wysokim filtrem. Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja po przebytej kąpieli słonecznej, która zapewni skórze pełną regenerację i pozwoli zachować jej piękny i młody wygląd.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY