Hirsutyzm – jak z tym walczyć?

0
360
nadmierne-owlosienie

W dzisiejszych czasach, gdzie aksamitnie delikatna i gładka skóra ma ogromne znaczenie, kobiety jeszcze bardziej dbają o to, by owłosienie ich ciała było jak najmniejsze. Problem pojawia się, gdy jest ono zdecydowanie nadmierne i pojawia się w miejscach typowo męskich. Takie schorzenie nazywa się hirsutyzmem. Myślisz, że dotyczy Ciebie? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Czym jest hirsutyzm i dlaczego się pojawia?

Hirsutyzm jest schorzeniem występujące u kobiet – charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem ciała. Włosy porastające są grube, szorstkie oraz ciemne i pojawiają się w miejscach typowo męskich, takich jak: brzuch, podbródek, obszar nad górną wargą, uda, stopy, klatka piersiowa, kark oraz okolica lędźwiowa. Hirsutyzm stwierdza się u ok. 5-10% kobiet. Jego przyczyną zazwyczaj jest podwyższone stężenie androgenów, czyli hormonów męskich, między innymi testosteronu. Niekiedy schorzenie to diagnozowane jest u kobiet o normalnym stężeniu hormonalnym – wtedy przyczyną zazwyczaj są predyspozycje genetyczne lub wzmożona wrażliwość mieszków włosowych na hormony męskie. Innym powodem występowania nadmiernego owłosienia mogą być leki hormonalne, np. środki antykoncepcyjne, które zawierają pochodne progesteronu (jednego z androgenów, hormonu męskiego). Hirsutyzm czasami pojawia się podczas dojrzewania, jednak jedynie przejściowo. Wraz z nim mogą występować wtedy inne przemiany hormonalne związane z pokwitaniem, nazywane zbiorczo wirylizacją. Są to: bezowulacyjne cykle miesiączkowe, trądzik, obniżenie tonu głosu, a także otyłość. Jednak są to zmiany naturalne, którymi należy przejmować się nieco mniej na tym etapie życia.

Jak walczyć z nadmiernym owłosieniem?

Po pierwsze zbierz wszelkie istotne informacje na temat tej choroby i na ich podstawie odpowiedz sobie na pytanie, czy hirsutyzm może rzeczywiście dotyczyć Ciebie. Jeśli tak, udaj się w pierwszej kolejności do dermatologa. Po konsultacji z lekarzem specjalistą może okazać się, że nadmierne owłosienie spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi – wtedy powinieneś udać się na wizytę do endokrynologa. Leczenie hirsutyzmu jest kompleksowe. Obejmuje mechaniczne usuwanie włosów, czyli depilację, a także farmakoterapię. W niektórych przypadkach zalecane jest stosowanie konkretnej diety lub – jeśli wykryto guz odpowiadający za nadmierne owłosienie – zabieg operacyjny. Często lekarze decydują się na podawanie środków antykoncepcyjnych z zawartością estrogenu i progestagenu, żeby zwalczyć nadmierną ilość powstających androgenów. Na efekty takiego leczenia trzeba czekać około pół roku, ponieważ tyle trwa cykl wzrostu włosa. Jeśli jednak jest to schorzenie genetyczne, wtedy żadne leki nie będą skuteczne. W takiej sytuacji najlepiej jest zdecydować się na depilację trwałą lub cykliczną przy pomocy wosku albo depilatorów laserowych – jednak będą one dawać krótkotrwały efekt. Hirsutyzm i jego objawy często ustępują same po okresie dojrzewania – jeśli jesteś na tym etapie życia, warto poczekać 2 lata od pierwszej miesiączki, żeby stwierdzić, czy rzeczywiście należy przejmować się chorobą na zapas.

Jeśli po przeczytaniu tekstu myślisz, że hirsutyzm dotyczy Ciebie, udaj się do lekarza i skonsultuj z nim swoją sytuację. Po odnalezieniu przyczyn łatwiej będzie można wyleczyć chorobę lub poddać się depilacji w celu usunięcia nadmiernego owłosienia. Pamiętaj, że chodzi nie tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o Twoje zdrowie.

borbis

BRAK KOMENTARZY