Grill kontra wątroba

0
1867
grill a watroba

Letnie wieczory to czas grillowania. To coraz popularniejsze wśród Polaków. Można dobrze zjeść i miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Trzeba jednak pamiętać, że to szczególnie trudny czas dla naszej wątroby. Grillowane potrawy nie są szkodliwe. Problem w tym, że przygotowujemy je nieumiejętnie.

OTO KILKA ZASAD ZDROWEGO GRILLOWANIA:

1. Grillujmy to, co dobre
Zamiast tłustej karkówki czy żeberek wybierzmy kurczaka, indyka, wołowinę czy ryby i warzywa. Doskonale nadają się też sery, szczególnie kozie czy owcze.

2. Zapomnijmy o kiełbasie
Zawarta w niej saletra pod wpływem wysokiej temperatury przekształca się w szkodliwe nitrozoaminy.

3. Marynujmy
Marynowanie nie tylko poprawia walory smakowe potraw, ale także działa ochronnie. Cebula, czosnek, bazylia, rozmaryn, oregano, mięta, szałwia, majeranek zmniejszają powstawanie szkodliwych WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych). Podobnie działa marynowanie w ciemnym bezalkoholowym piwie.

4. Wstępnie obrabiajmy mięso
Podgrzanie w piekarniku czy mikrofalówce kurczy włókna i „zamyka” sok. Dzięki temu ciecz nie kapie w żar.

5. Nie przetrzymujmy mięsa na ruszcie
Im krócej pieczemy, tym lepiej. Przypalone potrawy to siedlisko niebezpiecznych substancji chemicznych.

6. Przewracajmy często mięso.
Nie nakłuwajmy – wypływa wtedy sok.

7. Używajmy odpowiedniego węgla
Idealny będzie węgiel z drzew liściastych. Drzewa iglaste zawierają żywice, podczas spalania których uwalniają się szkodliwe substancje.

8. Poczekajmy!
Nie używajmy podpałki, która jest mieszaniną węglowodorów, alkoholi i estrów. Jej opary drażnią oczy i drogi oddechowe. W skrajnych przypadkach mogą powodować zatrucie.

9. Kupmy tacki
Nie należy kłaść potraw bezpośrednio na ruszcie. Tłuszcz i soki nie będą spływały w żar i dzięki temu zmniejszymy ilość substancji toksycznych w jedzeniu.

10. Szorujmy grill
Należy pamiętać o dokładnym umyciu rusztu. Zaschnięte resztki to siedlisko bakterii i szkodliwych związków chemicznych.

W sezonie grillowym pamiętajmy o regeneracji wątroby

karczochy grillKarczochy powszechnie stosowane w kuchni, posiadają wiele składników odżywczych (cukry, białka, tłuszcze), witamin (głównie witaminę C), poza tym cenione są ze względu na walory prozdrowotne. Wyciąg z karczocha wykorzystywany jest w medycynie jako środek leczniczy wspomagający pracę wątroby, obniżający poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi oraz posiadający właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Usprawniając pracę jelit, oczyszczają je i likwidują wzdęcia. Karczoch pobudza wydzielanie żółci przez wątrobę, ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe i usprawnia trawienie. Oczyszcza wątrobę z toksyn, poprawia jej funkcjonowanie, ma działanie hepatoprotekcyjne. Redukuje zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi oraz trójglicerydów.

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY