Fakty i mity o zrzucaniu kilogramów

0
1896
odchudzanie fakty i mity

Nowy Rok to czas postanowień, więc jeśli Twoim celem w 2018 roku jest szczupła sylwetka, koniecznie przyjrzyj się faktom i mitom na temat diety i aktywności fizycznej. Często na przeszkodzie do wymarzonej wagi stoją nieprawdziwe założenia, często powielane w mediach. Sprawdź, które z nich warto odrzucić, a które wziąć sobie do serca.

Systematyka to podstawa – FAKT

Systematyka jest Twoim najlepszym przyjacielem – zarówno biorąc pod uwagę trening, jak i dietę. Do tej pory Twoje posiłki były chaotyczne i spożywane w biegu? To podstawowy błąd w odżywianiu – organizm jest bardziej złożony, niż się wydaje. Kiedy otrzyma dużą dawkę pożywienia, część odkłada w formie tłuszczów w tkankach podskórnych. Jeżeli regularnie dostarczasz mu odpowiednią ilość składników, mózg nie wysyła informacji do ciała, aby magazynować, ponieważ jest nauczony, że kolejna porcja pojawi się już niebawem. Postaraj się jasno określić godziny, w których zjesz kolejnych pięć posiłków i pilnuj tego porządku. Ta sama zasada dotyczy treningów – jeżeli jesteś na początku swojej drogi i kondycja nie pozwala Ci na wiele, zacznij od krótkich półgodzinnych, regularnych aktywności np. 3 razy w tygodniu. Szybko zobaczysz pierwsze efekty.

Wersje light są zdrowsze – MIT

Częstą pułapką dla osób przestrzegających diety są produkty typu „light”. W założeniu mają obniżoną zawartość tłuszczów, warto jednak doczytać jakich lipidów jest w danym produkcie mniej. W wielu przypadkach po przeanalizowaniu składu takiej żywności, okazuje się, iż jest ona złożona z o wiele bardziej szkodliwych tłuszczów trans powodujących liczne choroby lub zawiera w sobie więcej cukru i słodzików. Pamiętaj zatem, że „lekki” nie zawsze oznacza zdrowy.

Cheat day nie zaszkodzi – MIT

Drugim mitem na temat zdrowego odżywiania są dni typu cheat days, które przypadają zwykle na weekend i polegają na chwilowym zapomnieniu się i nie przestrzeganiu diety. Taka chwila rozpusty może Cię wiele kosztować, ponieważ kilogramy, które stracisz w pięć dni roboczych, mogą być przez Twój zapobiegliwy organizm uzupełnione w dwie doby, a nawet poszerzone o nową tkankę tłuszczowe. Układając swój jadłospis, wyklucz z niego wszelkie fast foody i inne niezdrowe przyjemności. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, czy nie będziesz ich zajadać innymi potrawami – działając w taki sposób możesz sobie tylko zaszkodzić. Zawsze rozpisuj swój plan żywieniowy pod swoje preferencje i możliwości, dzięki czemu dieta nie będzie katorgą, a przyjemnością.

PPM podstawą w doborze diety – MIT

Na pewno słyszałeś o podstawowym zapotrzebowaniu kalorycznym dla organizmu. Nieprawdą jest, iż dla każdej osoby będzie to taka sama wartość. Istnieje wzór, który bierze pod uwagę wagę, wzrost, a także wiek człowieka – w ten sposób otrzymany wynik przemnaża przez współczynnik aktywności fizycznej. To kluczowa wartość, która pozwala określić tzw. CPM, czyli całkowitą przemianę materii. Na podstawie tych wyliczeń ustala się dzienny jadłospis i wykaz kaloryczny dla konkretnego organizmu. Tym samym przekonanie o nadrzędności wskaźnika PPM (podstawowej przemiany materii) zostaje obalone na rzecz wspomnianego wyżej CPM.

Trening siłowy tylko dla mężczyzn – MIT

Trening siłowy jest przeznaczony tylko dla mężczyzn – to stwierdzenie, z którym często można się spotkać wśród kobiet. Panie unikają wizyt na siłowni w obawie przed nadmierną hipertrofią. Chcąc jednak wypracować szczupłą, jędrną sylwetkę nie można opuszczać ćwiczeń siłowych. Aktywność typu cardio przynosi oczywiście rezultaty przez krótki czas, następnie progres nie jest już tak zadowalający, a organizm przyzwyczaja się do danego wysiłku. Zdecydowanie lepszym pomysłem są formy obciążające konkretne mięśnie. Mogą to być ćwiczenia izolowane, na jedną partię ciała lub wielostawowe angażujące wiele z nich. Taki trening umożliwia miarowy, wszechstronny progres przez dokładanie ciężaru oraz modyfikację całego planu. Wbrew powszechnej opinii, podczas jego wykonywania spalisz o blisko 50% więcej kalorii niż przy tradycyjnych aerobach. Zacznij zatem od formy łączonej, pół na pół z cardio, a następnie ograniczaj je na rzecz treningu siłowego.

Redukcja tkanki tłuszczowej to nie lada wyzwanie – oprócz zmiany podstawowej diety, Twoim najlepszym przyjacielem powinna stać się aktywność fizyczna. Niestety podczas realizacji swojego postanowienia z pewnością natkniesz się na jakąś niezweryfikowaną informację. Dlatego zachowaj ostrożność, zwracaj szczególną uwagę na swoje ciało, sprawdzaj regularnie swoje postępy i ciesz się szczupłym, zdrowym ciałem!

hiperpharm

BRAK KOMENTARZY